המשטרה מסרה 4 גרסאות שונות בעניין כניסת משאית מטען להר הבית

 

הוועד למניעת הרס העתיקות בהר הבית מסר היום לכתבנו צבי ברש כי ביום שלישי שעבר הכניס הוואקף משאית מטענים להר הבית. השר לבטחון פנים עוזי לנדאו פרסם הודעה כי כדי למנוע את המשך פעולות הרס העתיקות בהר הבית הוא הנחה את המשטרה לאסור כניסת משאיות לשם. גורמים שונים פנו בנפרד למשטרה בבקשה לקבל הסבר על כניסת המשאית, וזו מסרה ארבע גרסאות שונות בעניין.

1) הוועד למניעת הרס העתיקות פנתה ללשכת השר לבטחון פנים כדי לברר מה עושה משאית מטענים בהר הבית. הלשכה ביררה את העניין אצל המשטרה, וזו אמרה שמדובר במשאית שפינתה פסולת באישור המשטרה. לדברי המשטרה היא אף בדקה את המשאית.

2) אנשי הוועד חזרו ללשכה ודיווחו כי ראו את המשאית ביציאתה, והיא הייתה ריקה. בלשכת השר לבטחון פנים בדקו את הטענה, והפעם חזרו עם תשובה מהמשטרה שהמשאית הכניסה מזון לצורך הרמדאן.

3) כתב גלי צה"ל עמית סגל פנה לדובר המשטרה וביקש אף הוא הסבר לעניין המשאית. נאמר לו: זו הייתה משאית של חברת החשמל המזרח ירושלמית. באשר לגרסה זו הצביע סגל על שתי בעיות: 1. על משאיות של חברת החשמל הירושלמית אין מדבקות גדולות המכריזות שמדובר במשאית לפינוי פסולת. 2. הוא פנה לחברת החשמל המזרח ירושלמית, ונאמר לו ששום רכב של החברה לא היה בהר הבית בשבוע המדובר, ולא הייתה שם כל תקלה בחשמל. הדברים שודרו בתוכנית של רזי ברקאי בגלי צה"ל ב-22.11.01 .

4) כתבת "הצופה" יפה גולדשטיין פנתה אף היא לדובר המשטרה, והיא קיבלה תשובה כי באמת מדובר במשאית אזרחית שהכניסה כבל חשמל באורך 30 מטר כדי לתקן תקלה בטיחותית בחשמל. הדברים הופיעו בעיתון הצופה ב-23.11.01 . על הסבר זה של המשטרה מקשה ישראל כספי, מהוועד למניעת הרס העתיקות, ושואל: "ממתי הוואקף מתקן תקלות חשמל חמורות באמצעות חברה פרטית? מן הסתם הוואקף היה קורא לחברת החשמל המזרח ירושלמית, שכזכור, אמרה כי לא הייתה כל תקלה בהר בשבוע המדובר.

כתבנו צבי ברש פנה ליועץ התקשורת של השר לנדאו כדי לקבל את לתגובת השר לשאלה כיצד ממשיך השר לתת אמון בדיווחים של המשטרה לאחר שהוצגו בתקשורת ראיות רבות המוכיחות, בניגוד לטענת המשטרה, כי מתבצעות פעולות הרס של שרידים ארכיאולוגיים על ההר.

בתגובה מסר יועץ התקשורת: השר מברר עם משטרת ישראל ועם גורמים נוספים כל תלונה הקשורה להר הבית. תלונה זו טרם נתקבלה במשרדו של השר, אך תידון בכל מקרה בפגישה הקרובה של השר עם פורום הר הבית [המורכב מגורמים ביטחוניים]. השר שב ופונה לכל מי שיש בידו ראיה או תלונה הקשורה בהר הבית להעבירה אליו, והיא תבורר.