בג"ץ למדינה: לבדוק פעולת הוואקף בהר הבית

 

מאת משה ריינפלד

בג"ץ הורה אתמול לפרקליטות המדינה לבדוק את הטענות כי הוואקף מבצע עבודות בנייה וחפירה בלתי חוקיות בהר הבית, ולהגיש לו בתוך 10 ימים את תוצאות הבדיקה. השופטים דליה דורנר, טובה שטרסברג-כהן ויעקב טירקל נתנו את הוראתם בתום דיון בעתירתה של תנועת נאמני הר הבית לאכוף את חוקי הבנייה והעתיקות באתר, ולהעמיד את העבריינים לדין. המועד להמשך הדיון ייקבע בעוד כשבועיים על פי תוצאות הבדיקה.

פרקליט העותרים, עו"ד נפתלי ורצברגר, טען בדיון כי יש בידיו מידע כי הוואקף מנהל חפירה חשאית במעבה ההר. מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב מיקי לוי, הודיע בתצהיר כי מבדיקה שעשתה המשטרה עולה אין יסוד לטענה זו. אולם השופט טירקל העיר כי לאנשי משטרת ישראל אין ההשכלה הארכיאולוגית הדרושה כדי לקבוע זאת. שופטי בג"ץ הורו לוורצברגר להגיש להם עוד היום פרטים מגובשים יותר על המידע שעליו הסתמך.

בהודעה שמסרה מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד אסנת מנדל, אושר כי ברחבת כיפת הסלע נחפרה תעלה לצורך החלפת צינור כיבוי, ואילו במפלס התחתון של מסגד אל-אקצה נעשתה חפירה כדי להחליף צינור מים. אולם לדבריה, רשות העתיקות מעריכה כי עבודות אלה לא גרמו נזק לעתיקות. היא הוסיפה כי בדופן המזרחית של הכניסה החדשה לאורוות שלמה מבוצעת עבודה של פינוי עפר, שלדעת רשות העתיקות יש לה "משמעות ארכיאולוגית", אך עבודה זו קיבלה את אישור הדרג המדיני מ"טעמי בטיחות".

עו"ד מנדל ציינה כי המתיחות הרבה בהר הבית מאז המהומות ב-28 בספטמבר נותרה בעינה, והתהליכים המדיניים אף מוסיפים עליה. מאז המהומות, הוואקף אינו מתיר למבקרים שאינם מוסלמים להיכנס להר הבית, והדבר פוגע גם באפשרות של הרשויות, חוץ מהמשטרה, לפקח על הנעשה בהר.

 

 

© פורסם ב"הארץ" בתאריך 02/02/2001