אישי ציבור לברק: הפסק החפירות בהר הבית

 

מאת נדב שרגאי

קבוצת אישי ציבור פנתה בסוף השבוע במכתב חריף לראש הממשלה, אהוד ברק, במחאה על המשך הרס נרחב של עתיקות בהר הבית בשבועות האחרונים. על המכתב חתמו, בין השאר, הסופרים א.ב.יהושע, חיים גורי וס. יזהר, אישים כפרופסור אבי רביצקי, יצחק חופי ושלמה להט, ובכירי הארכיאולוגים בארץ.

אנשי הקבוצה, הפועלים זה כשנה בנושא, כותבים לברק כי בשבועות האחרונים הוצאו מהר הבית למעלה מ-1500 טונות של עפר עשיר בממצאים ארכיאולוגיים. במכתב נטען כי העפר הוצא ללא כל פיקוח ארכיאולוגי, וללא כל בקרה על השרידים והעתיקות שנהרסו. אנשי הקבוצה מדווחים על חריגות גדולות של הוואקף מאישורים שניתנו לו, ועל התנגדות היועץ המשפטי לממשלה ורשות העתיקות לאישור המצומצם שניתן מלכתחילה לעבודות אלה. כמו כן נמסר במכתב כי לראשונה הועלה להר גם טרקטור המצוייד בפטיש לביקוע סלעים, כלי עבודה שבו לא נעשה בעבר שימוש בתחומי ההר, "המגדיל את יכולת ההרס של אנשי הוואקף".

הסופרים, ועמם הארכיאולוגים פרופ' עמוס קלונר, ד"ר גבי ברקאי, וד"ר אילת מזר, מותחים ביקורת קשה על אוזלת היד של השלטונות בעניין זה ומציינים שכל הנעשה בהר מתבצע באישור או בידיעה של ראש הממשלה עצמו.

"לא יעלה על הדעת כי במדינת תרבות נאורה ומדינת חוק ומשפט יעז מישהו להתיר ביצוע פשע כה חמור בהיקף עצום ולאורך למעלה משנה כפי שמתבצע בהר הבית מזה 15 חודשים, תוך פגיעה חסרת תקדים באתר העתיקות החשוב ביותר בארץ, וגרימת נזק בלתי הפיך לממצאים ארכיאולוגיים נדירים ובעלי חשיבות ארכיאולוגית והיסטורית, ולמורשת תרבותית מהנדירות בעולם".

אישי הציבור והארכיאולוגים כותבים לברק כי "עם התרחבות העבודות מאזור המסגד שנבנה באורוות שלמה, שם התחילו העבודות לפני כשנה, 250 מטר צפונה לכיוון שער הרחמים, מתבצעות עתה העבודות במקום שבו לפי השערות הארכיאולוגים ומדענים השתרעה חצר המקדש, וזהו איזור העזרות שהן חצרות המקדש ומדובר במקום הקדוש ביותר למליוני יהודים בעולם...".

אנשי הוועד כותבים כי לפי מידע שקיבלו "מגורמי הביטחון הבכירים ביותר", כוונת הוואקף לרצף ולבנות בשטחי הר הבית מסגדים נוספים, ולהפוך את המתחם למסגד אחד גדול, ובכך למנוע כל דריסת רגל ליהודים.

גם אם יעבור הר הבית לשליטה או לריבונות אחרת, הם מציינים במכתב, "יש חשיבות רבה שתחת כל שלטון ישמרו דרכי טיפול ושמירה נאותים ותרבותיים של השרידים הארכיאולוגיים הנמצאים בהר הבית. הדרך שבה אתה וממשלתך נוהגים בנושא ומטפלים בו בשנה האחרונה עלולה להוות תירוץ וצידוק לכל גורם אחר שישלוט בעתיד במקום להמשיך לבצע הרס ונדאלי נרחב, חסר אבחנה של שרידים ארכיאולוגיים, בטענה שגם ממשלה בראשותך איפשרה זאת ונתנה לכך את אישורה".

 

 

© פורסם ב"הארץ" בתאריך 01/21/2001