הוואקף הודיע על הפסקת החפירות במתחם הר הבית 

 

 

מאת נדב שרגאי

 

הוואקף המוסלמי הודיע הבוקר (ראשון), כי היום לא ייערכו עבודות כלשהן בתוך מתחם הר הבית. גורמי משטרה אישרו את הדבר. ההודעה באה לאחר שהתגלה כי בפעם הראשונה מאז מלחמת ששת הימים, חופר הוואקף בשטח המוגבה של הר הבית, המכונה "הרמה", עליו ניצב מבנה כיפת הסלע.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי קבוצת אנשי רוח פנתה במכתב חריף לראש הממשלה אהוד ברק וקראה לו לפעול מיידית להפסקת החפירות. הודעת הוואקף באה לאחר שראש הממשלה אהוד ברק הורה לשר לביטחון פנים שלמה בן עמי להתערב כדי להביא להפסקת העבודות במקום.

 

השב"כ העביר בימים האחרונים לראש הממשלה הערכה. על פי ההודעה, הכוונה ארוכת הטווח של הוואקף והתנועה האיסלאמית הישראלית היא לרצף ולבנות בשטחי הר הבית מסגדים נוספים בכל מקום אפשרי ולהשמיש את המתחם כולו, כמסגד אחד גדול - ובכך למנוע כל דריסת רגל אפשרית מיהודים בתחומו. הרב הראשי לישראל, הרב אליהו בקשי-דורון, תבע גם הוא הבוקר מראש הממשלה, להפסיק את עבודות הוואקף בהר הבית.

ברק: המידע אינו מדויק

בראיון לגלי צה"ל אמר הבוקר ראש הממשלה ברק, כי המידע שבידי הארכיאולוגים ואנשי הרוח ששיגרו אליו פנייה בנושא, אינו מבוסס ובפרטים רבים אינו נכון וכי קיים ויכוח על הנעשה בהר.

דובר מטעם הוועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית, אמר בתגובה שכל המידע שהועבר לברק על ידי אישי הציבור שמחו בפניו על הנעשה בהר, הוא מבוסס ונכון. המופתי של ירושלים, השייח אכרם אל-סברי, אמר הבוקר לסוכנות עתי"ם, שבהר הבית אין כל ממצאים היסטוריים השייכים ליהודים וכי העבודות במקום לגיטימיות, חוקיות וכי זכות העם הפלשתיני ואיסלאמי לשפץ את כל חלקי ההר.