בקשי דורון: לעצור מיד העבודות בהר הבית

 

מאת נדב שרגאי

אחד מראשי הוועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית, המשפטן ד"ר שמואל ברקוביץ, אמר אתמול בפגישה עם הרב הראשי אליהו בקשי דורון, כי הוועד מחזיק בידיו תמונות שצולמו בימים האחרונים, המראות קטע מנהרה מאל-אקצה הקדומה לכיוון אזור אורוות שלמה, שהוואקף החל לחפור או לנקות. ברקוביץ ציין כי הוועד מנוע מלהציג את התמונות כדי שלא לסכן את המקור שסיפק את התמונות.

הרב בקשי דורון אמר לעיתונאים בפגישה כי הוא תובע מראש הממשלה לעצור מיידית כל עבודה של הוואקף בשטח ההר. בקשי דורון תובע הקמת ועדת חקירה שתבדוק את שנעשה בעבר ובהווה בשטח הר הבית.

דובר נוסף מטעם הוועד, ישראל כספי, האשים את ראש הממשלה, אהוד ברק, ואת השר לביטחון פנים, שלמה בן עמי, כי הם מכירים את "המציאות הקשה בהר" אך בוחרים להתעלם ממנה.

בפגישה הודיע הרב מנחם פרומן, הידוע כחסיד הדיאלוג בין האיסלאם והיהדות, על הקמת ועד רבנים בשם "ירושלום", אשר "יפעל למען שלום שרידי הר הבית ובית המקדש".

הארכיאולוג ד"ר גבי ברקאי אמר כי ריצוף בשטח של אלפי מ"ר בוצע בשטח ההר. לדבריו, לצורך הנחת הריצוף "הורידו את מפלס ההר בעשרות רבות של סנטימטרים, תוך פגיעה בעתיקות מימי בית ראשון, בית חשמונאי, תקופת הורדוס והתקופה הרומית, הנוצרית והערבית". ברקאי התייחס גם לעבודות הנחת הצנרת ב"רמה" שעליה נמצאת כיפת הסלע - השטח שבו שכן, לדעת רבים, בית המקדש. "שם", אמר ברקאי, "לא נגעו בכלים כבדים מאות בשנים, והנה מרימים שם את מפלס הריצוף. לכל עבודה כזאת לפי החוק בישראל דרוש ליווי ארכיאולוגי, ואם המדינה הרימה ידיים ומושכת את ידה מנוכחות במקום, עליה להכריז על כך ולהעביר את הפיקוח הארכיאולוגי על הנעשה בהר לגוף אחר, אבל לא ייתכן שבמקום כזה ינהגו כמקום הפקר".

הד"ר אילת מזר, האחראית מטעם האוניברסיטה העברית על פרויקט פרסום חפירות הר הבית, הדגישה כי בוועד חברים ארכיאולוגים, סופרים, משפטנים ואנשי רוח בעלי דעות פוליטיות שונות. "למעלה משנה אנו מבקשים פגישה עם ראש הממשלה ברק והוא אינו נענה", אמרה מזר, "שלחנו עשרות מכתבים לכל גורם אפשרי. אם לא ניתן לחשוף את צפונות ההר, ואנו מבינים שלא ניתן, לפחות צריך להגיע למצב שבו לא ייהרס מה שטמון בו".

 

 

© פורסם ב"הארץ" בתאריך 01/24/2001