הוואקף חשף קשתות בהר הבית

 

מאת נדב שרגאי

הוואקף המוסלמי חשף שתי קשתות חדשות לאורך החומה המזרחית של הר הבית, בצמוד לשערי הכניסה החדשים לאורוות שלמה. העבודה נעשתה בשבועיים האחרונים, בטרקטורים, ללא פיקוח של רשות העתיקות.

הדרג המדיני בישראל קיבל דיווח על כך ממערכת הביטחון. גם אנשי רשות העתיקות עודכנו. תצלומי אוויר שפוענחו אתמול אישרו את העבודה והקשתות נראות בהם בבירור.

הארכיאולוגית אילת מזר, מהוועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית, אמרה שמאז הנזק העצום שנעשה בעת חפירת הבור הגדול, לפני כשנה וחצי, לצורך בניית מדרגות ושערי הענק לאורוות שלמה, לא נגרם נזק כה רב כפי שנגרם בעבודות שחשפו את שתי הקשתות.

לדבריה, המקום שבו נחשפו הקשתות לא נחקר מעולם והוחמצה הזדמנות לעבודה ארכיאולוגית מסודרת, ולתארוך שכבות וממצאים בעת הוצאת העפר והמילוי מהמקום. הנעשה על הר הבית הוא "הפקר גמור", אמרה, והוסיפה שאובדן הידע למחקר הארכיאולוגי הוא לדורות.

בתצהיר שהוגש לבג"ץ לפני ימים אחדים, ושעליו חתום הד"ר עמי גלוסקא, ראש צוות בדיקה של המדינה לחפירות בהר הבית, מציין גלוסקא: "לאחרונה נבדקו עבודות חפירה המתבצעות סמוך לחומה המזרחית, שיש בהן פגיעה בשכבות ארכיאולוגיות, בסמוך למדרגות המוליכות לאורוות שלמה". גלוסקא כתב את הדברים עוד קודם שנודעה החפירה לחשיפת הקשתות והוא מדווח כי "הנושא הועבר לידיעת הדרג המדיני".

דוברת רשות העתיקות מסרה בתגובה, כי הרשות אינה מפקחת במתחם הר הבית. את המידע על המתרחש היא מקבלת מהמשטרה, ולפיו היא מדווחת. הדוברת סירבה לענות על שאלות נוספות בעניין.

 

 

© פורסם ב"הארץ" בתאריך 02/28/2001