עיקרי מחאתם של הארכיאולוגים כנגד הרס העתיקות בהר הבית

25.01.01

 

הר הבית הנו האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר בעולם, ומשמש נדבך מרכזי בתרבות האנושית. בכל המפות הארכיאולוגיות של ירושלים הר הבית מופיע כריבוע ריק, משום שמעולם לא נעשתה בו חפירה ארכיאולוגית. לפי חוק העתיקות כל בניה באתר ארכיאולוגי מחייבת חפירת הצלה מוקדמת. לכן עבודות חפירה ובניה ללא כל פיקוח באתר ארכיאולוגי מובהק כגון הר הבית, הנה עבירה חמורה וביזוי החוק. מנכ"ל רשות העתיקות לשעבר הגדיר זאת כ"פשע ארכיאולוגי". בידינו עצומה המביעה מחאה חריפה ודאגה עמוקה לנוכח הפגיעה הקשה בשרידים הארכיאולוגים בהר הבית. על העצומה חתומים כ82 חברי כנסת, פרופסורים לארכיאולוגיה, אנשי רוח, בכירים מהאקדמיה ואנשי ציבור נוספים. קריאה זו משקפת את הקונצנזוס הכללי בחברה הישראלית סביב נושא כאוב זה.

 

ההרס הארכיאולוגי הוא בלתי הפיך, לא ניתן להציל את המצב ע"י החזרת העפר למקומו. באמצע חודש דצמבר 99 משאיות הוואקף המוסלמי הוציאו מהר הבית בין 6000-12000 קוב עפר, ובו כמות עצומה של ממצאים, ואת זה שפכו כלאחר יד במזבלה העירונית ובנחל קדרון. לפי הדווחים האחרונים ממדי הבור הגיעו לכ50 מ' אורך וכ40 מ' רוחב !!!. לפני פינוי ערמות העפר בהר-הבית, נעשה בהם סינון והוצאו אבני כותרת וממצאים חשובים נוספים.מעדויות שונות ובדיקת האבנים באתר שפיכת העפר שהוצא מן ההר, מסתבר שפורקו מבנים כגון קמרונות ואמת מים !!!. לאחרונה חידש הוואקף המוסלמי את העבודות, אך הפעם בהיקף גדול בהרבה מהבור שנחפר צפונית לאורוות שלמה. כמות עצומה של חמרי בנייה מצויים בהר הבית לאורכה של החומה המזרחית, בין שער הרחמים לאורוות שלמה. שוב נראות משאיות יוצאות מהר הבית, ועל ההר מצויות עשרות ערמות עפר חדשות. לפי המקורות השונים נראה שתכנית הוואקף היא לרצף את כל השטח המזרחי של ההר ולכסותו בקירוי קל, וכך להגדיר את האזור כמסגד חדש. למרות שמדובר רק בעבודות ריצוף עדיין קיימות חפירות בנקודות שונות על-מנת לפלס את השטח והתקנתם של צינורות שונים. אזור זה, בניגוד לאזור החפירה הקודמת חופף את האזור שבו עמד חלקו המזרחי בית המקדש (לפי חלק מהשיטות).

 

אזור הבניה החדש בהר הפך לשטח ממודר, ואפילו הארכיאולוג שברשות  הוואקף, יוסוף נטש'ה, מורחק מהמקום. אין כל אפשרות לתעד או לצלם את ההרס באופן מקצועי. גם מפקדי המשטרה הרוצים לבקר באתר החפירה זקוקים לתאום מראש עם הוואקף. בנוסף לכך אין לנו ידיעה ברורה על היקף העבודות והחפירות המתבצעות במבניים התת-קרקעיים, ורק לאחרונה קבלנו עדויות על מנהרה חדשה שחופר הוואקף במקום.

 

טענתו של הוואקף היתה תמיד שבהר הבית מעולם לא היתה פעילות יהודית. ולכן אינו מעוניין בכל בדיקה ארכיאולוגית של הממצאים. מסקר ראשוני שערכנו בשפכים, נמצאו כמויות גדולות של ממצאים מתקופת בית ראשון ושני ועד לתקופה העותומנית. הוואקף המוסלמי מבין היטב את משמעות הדברים, ולכן מנסה למנוע אפילו בדיקה ארכיאולוגית של ערמות האבנים והעפר.

 

אי לכך הפעולות שניתן לבצע ע"מ להציל את הידע הארכיאולוגי הן:

א) עצירה מיידית של העבודות. הדבר יכול להעשות בנקל ע"י מניעת כניסה של טרקטורים, משאיות וחמרי בניה.

ב) עריכת בדיקת חתך מקצועית של הבור. פעולה פשוטה מעין זו יכולה לספק לנו מידע ארכיאולוגי בעל חשיבות עצומה.

ג) בדיקה ותיעוד של כל הממצאים שסוננו מן העבודות ע"י הוואקף.

ד) עריכת חפירת הצלה במקומות האפשריים.

 

הד"ר גבי ברקאי, מומחה לחפירות בירושלים: "זה נזק בלא תקנה. זה אבוד. לאחר שהעפר הוצא ממקומו, זה כאילו לתת לך את הגווייה לאחר שרצחו אותה. אין מה לעשות בזה, וזה אסון נורא לארכיאולוגיה של ירושלים. הר הבית הוא המקום היקר לנו ביותר מבחינה היסטורית, ועדיין לא נחקר מבחינה ארכיאולוגית. יש כאן נזק אדיר"

 

פתח להרס ללא תקנה - מאת אילת מזר

 

חזרה לתפריט ראשי