עדכונים אחרונים

10/08/09  עקב הקמת האתר רשמי של הועד הציבורי למניעת הרס עתיקות בהר הבית אתר זה יפסיק לספק עדכונים שוטפים

לקבלת מידע מעודכן אודות ההרס הארכיאולוגי בהר הבית יש לבקר בכתובת הבאה:

http://www.templemountdestruction.com/

 

13/11/08  מאמר חדש הסוקר את התגליות הארכיאולוגיות כתוצאה מהחפירות הבלתי חוקיות במאה השנים האחרונות

במסגרת כנס חידושים בחקר ירושלים שהתקיים היום באוניברסיטת בר-אילן, פרסמתי מאמר חדש הסוקר את תגליות ארכיאולוגיות שונות שנתגלו במהלך חפירות שונות בהר הבית שהתקיימו במאה השנים האחרונות. חלק מהתגליות הם חידושים משמעותיים ביותר ממה שידוע לנו על הארכיאולוגיה וההיסטוריה של האתר.

ראה מאמר.

 

11/11/08  בשעה טובה על לרשת אתר האינטרנט הרשמי של הועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית

לחץ כאן

01/11/07 פרוטוקול הדיון בועדת הביקורת של הכנסת שהתקיים בשבוע שעבר

להלן קישור לדיון מעניין שהתקיים בועדת הביקורת של הכנסת בנושא החפירות בהר-הבית. מנהל רשות העתיקות וארכיאולוג מחוז ירושלים השתתפו בדיון, ובו הם הציגו לראשונה את גרסתם לאירועי החפירה.

ראה פרוטוקול.

01/11/07  ממצאים בתקופת הבית הראשון נתגלו במהלך הפיקוח של רשות העתיקות בעבודות התעלה

באופן מפתיע ביותר, ובניגוד גמור למדיניות רשות העתיקות עד כה, הרשות יצאה בהודעה לתקשורת על כך שנתגלה בהר הבית מפלס חיים מתקופת הבית הראשון במהלך הפיקוח על עבודות התעלה. עד כה הרשות נמנעה מלהודות באופן פומבי שהיא אכן מקיימת פיקוח ארכיאולוגי במקום, שכן היה סיכום עם הוואקף לכך שלא מדברים על קיומו של הפיקוח הישראלי בפומבי. במקרה זה לא רק שיש הודעה רשמית על קיומו של הפיקוח, אלא גם על כך שנעשתה חפירה במקום על-ידי גוף רשמי של מדינת ישראל. ההודעה נשלחה לכתבים המדיניים של כל אמצעי התקשורת, ולא לכתבי חינוך ותרבות, כפי שהדבר נעשה בדרך כלל. נראה שהמניע לפרסום זה הוא בעיקר פוליטי, ואינו בא מיוזמתה של רשות העתיקות אלא, ככל הנראה, כתוצאה מהוראה ממשרד ראש הממשלה. בימים אלו ממש מתקיים משא ומתן עם הרשות הפלשתינית, כאשר נושא הר-הבית הוא הנושא העיקרי שיושב על שולחן הדיונים.

  לעניין הפרסום עצמו, מדובר בממצאים מתקופת הבית הראשון שהינם שכיחים ביותר בממצא מפרוייקט סינון העפר מהר-הבית המתקיים מזה כשלוש שנים. הייחוד בממצא זה הוא בכך שמדובר במכלול "נקי" שכולו מתקופה אחת ושהוצא ישירות מההר עצמו. בהודעת הרשות הגדירו זאת כמפלס חיים. הבעיה היא שכדי לזהות מכלול כשייך למפלס חיים אנו זקוקים לכלים שלמים, רצפה וקירות שאליהם הממצא מתייחס. על-פי התמונות שפורסמו מדובר בשברי חרסים הקטנים מגודל כף היד, ולא דווח על רצפה כלשהי. גם אם היתה רצפה, ניתן היה לזהות אותה רק באמצעות חפירה ארכיאולוגית של ממש, כאשר חפירה זו נעשתה באופן חפוז, וככל הנראה גם ללא רישום ומדידות בנוהג המקובל בכל חפירה ארכיאולוגית. בנוסף לכך, על-פי אחת התמונות, יתכן שהחפירה התבצעה בלילה.

  המכלול נתגלה בחלק הדרומי של הצלע המזרחית של התעלה, כ-80 מ' דרומית למדרגות המזרחיות של המשטח המוגבה של כיפת הסלע. לפי דבריו של יובל ברוך, ארכיאולוג מחוז ירושלים שחפר את המכלול, מדובר בקטע באורך של מטר אחד בתוך התעלה. במהלך הסיור שקיימנו לאורך התעלה, הבחנו בחתך התעלה שבאזור זה, בשכבה ברורה של אדמת טרה-רוסה אדומה, שמייצגת רבדי עפר הקדומים לחורבן הבית הראשון או עפר שאין בו חומר ארכיאולוגי. יתכן ששכבה זו מייצגת את המילויים ההרודיאניים במקום שהובאו מחוץ לעיר. מילויים אלו ככל הנראה הופרעו על ידי כיס עפר משכבה המשוכיית לתקופת הברזל שזזה ממקומה המקורי על הר-הבית כתוצאה מעבודות הורדוס על הר-הבית. לכן, ייתכן שכיס העפר המוזז הזה מעיד על כך שקיים מפלס חיים בהר-הבית מתקופת הברזל. עם זאת, הממצאים שנחפרו אינם מעידים שמפלס החיים נמצא בנקודה בה נמצאו, וכן אינם מאפשרים לנו לתאר את אותה נקודה בה נמצאו כמפלס חיים.

ראה הודעת רשות העתיקות לתקשורת

20/09/07  בג"ץ דן היום בעתירת הועד למניעת הרס עתיקות בהר-הבית, וככל הנראה העתירה תדחה

בג"ץ דן היום בבוקר בעתירת הועד למניעת הרס עתיקות בהר-הבית. על-פי הרכב השופטים (אילה פורקצ'ה, אשר גרוניס ועדנה ארבל) שנבחר לדון בעתירה זו, נראה היה שישנו סיכוי קלוש שהעתירה תתקבל. למרבה ההפתעה בתחילת הדיון נראה היה כי השופטת פורקצ'ה מגלה הזדהות עם טענות הועד, אך פרקליטי המדינה הצליחו להפוך את הקערה על-פיה בכך שמיקדו את הדיון בשאלת קיומו של פיקוח ארכיאולוגי בזמן החפירה, במקום לדון בשאלה למה הותרה החפירה ללא חפירת הצלה מוקדמת. פיקוח ארכיאולוגי נעשה באתרים שלא ידוע אם יש בהם עתיקות, ואילו באתרים ארכיאולוגים נעשים תחילת חפירות הצלה, ולאחר מכן השטח משוחרר לעבודות עפר או בניה. הרושם שנוצר בבית המשפט היה כאילו פיקוח ארכיאולוגי הוא מעין חפירה, שבה ניתן לתעד באופן מדעי את השרידים שנחפרים. אפשר להמשיל זאת לניתוח לב פתוח שנעשה באמצעות גרזן תחת פיקוח של מנתח מקצועי.

  המדינה הציגה בפני בית המשפט בדלתיים סגורות ראיות לכך שהחפירה נעשתה תחת פיקוח צמוד. הועד ופרקליטיו לא יכלו להגיב לדברים שנאמרו בדלתיים הסגורות, ולכן השופטים הודיעו שהם מקבלים את עמדת המדינה לכך שהיה פיקוח צמוד. בסיכומו של דבר על הועד להגיש חוות דעת ארכיאולוגית מקצועית, לאמות המידה שבהם היתה צריך להתבצע הפיקוח הארכיאולוגי בהר, ובעקבות כך ינתן הפסק דין.

  יש לציין שבמידה ובג"ץ יקבל את עמדת המדינה שניתן להסתפק בפיקוח ארכיאולוגי ולא בחפירת הצלה, יהיה זה תקדים מסוכן, שכן כל קבלן שירצה לבנות באתר ארכיאולוגי וידרש על-ידי רשות העתיקות לממן חפירת הצלה מוקדמת לכך, יוכל לעשות שימוש בפסק דין מעין זה, ולומר שאם בהר-הבית הסתפקו בפיקוח ולא בחפירה, כך קל וחומר ניתן להספק בכל אתר אחר בארץ.

לצפיה בסיכום של עמדת המדינה ראה כתבה ב-NFC.

09/09/07 הועד למניעת הרס עתיקות בהר-הבית הגיש היום עתירה לבג"ץ

לצפיה במסמך העתירה.

06/09/07 בכירי הארכיאולוגים בארץ קוראים לרוה"מ להפסיק מיידית חפירות של כלי מכאני כבד בהר-הבית

הבוקר נשלח מכתב דחוף לראש הממשלה, החתום על-ידי בכירי הארכיאולוגים בארץ, הקורא להפסקה מיידית של החפירות במקום על-ידי שימוש בכלים מכאנים כבדים. ראה העתק של המכתב.

02/09/07 הוואקף החל לכסות התעלה בעפר שהוצא ממנה

היום החל הוואקף לכסות חזרה את התעלה בעפר שהוצא ממנה. הועד הארכיאולוגי פנה במכתב דחוף לראש הממשלה לעצור את העבודות באופן מיידי. כמו כן, הוועד נערך להגשת עתירה לבג"ץ בנושא. על המכתב לראש הממשלה חתמו הארכיאולוגים: פרופ' עמיחי מזר, פרופ' אהוד נצר, ד"ר גבריאל ברקאי וד"ר אילת מזר.

בסיור שערכנו ביום חמישי (30/8/07) הסתבר שאורך התעלה עומד כבר על כ-500 מ'. בחלקה הדרומי של התעלה היא עושה תפנית כלפי מסגד אל אקצה, ובקטע זה נחשף ריצוף קדום. ראה פרטים נוספים בדו"ח סיור לביקור שערכנו במקום ביומה החמישי של החפירה.

ראה מפה עדכנית של תוואי התעלה.

29/8/07 בתעלה המזרחית שנחפרת בימים אלו נתגלה שריד של קיר קדום.

מדובר ביסוד או מפולת של קיר קדום עשוי אבנים מהוקצעות אשר נראה בחתך התעלה. ראה דו"ח סיור מביקור שערכנו במקום ביומה הרביעי של החפירה.

קישור וידאו לכתבה שהיתה בנושא במבט בערוץ 1

28/8/07 התחדשו עבודות החפירה בהר-הבית, והפעם בהיקף גדול מאד!

ביום ראשון (26/8/07) החל הוואקף לחפור תעלה ארוכה ביותר בעומק של כ-1.5 מ' סביב הרמה של כיפת הסלע, מצפון וממזרח. החפירה מתבצעת באמצעות כלי מכאני כבד.

פרטים נוספים ותמונות

20/8/07 עבודות חשודות ברחבת כיפת הסלע

בימים האחרונים נראים פועלים העוסקים בעבודות שיפוץ של רחבת כיפת הסלע. העבודות כוללות החלפת מרצפות ותיקוני רובה בחריצים שבין המרצפות. לא ברור מה מטרת עבודות אלו, ולאן הדבר עשוי להתפתח.

18/7/07 ניתן כעת לצפות בכתבה מצולמת של ערוץ 10 בנושא חפירת התעלה.

11/7/07 ניתן כעת לצפות בתמונות נוספות מהעבודות ובסרט וידאו שצולם שם היום.

11/7/07 ברחבת רמת כיפת הסלע (מקום המקדש) נחפרה תעלה ארוכה ועמוקה באמצעות טרקטור JCB

ביום ראשון (8/7/07) פקידי הוואקף השתמשו בטרקטור מסוג JCB לחפור תעלה ארוכה ברמה של כיפת הסלע. התעלה מתחילה מהקצה הצפוני של הרמה ומגיעה עד לכיפת השלשלת. מטרת העבודות במקום היא התקנת כבל חשמל. עומק התעלה נע הוא כ-50 ס"מ ובמקומות מסויימים מגיע גם לכמטר אחד! מן התעלה הוצא עפר בצבע עפור המעיד על כך שמדובר בעפר המכיל חומר ארכיאולוגי. כמו כן, נחשפו שרידי ארכיטקטורה קדומה היושבת תחת ריצוף הרמה של ימינו!

  לא ברור כיצד חפירה זו אושרה, אך ידוע לנו שפקידים ישראלים שונים אישרו את העבודות ואף פיקחו עליהם. מכל מקום, אין שום הצדקה שבעולם לבצע חפירה במקום זה עם כלי מכני כבד. יש לציין שמפלס סלע האם במקום זה קרוב מאד למפלס פני השטח של רחבת הרמה של ימינו, כך שכל חפירה קטנה במקום עשויה לחשוף שרידים ארכיאולוגים קדומים.

 

12/5/06: סיכום אירועי השנה האחרונה

פרוייקט סינון העפר מהר-הבית

הפרוייקט עדיין מתקיים, וכנראה שימשך לעוד זמן רב, הודות לעמותת אלע"ד, שהחליטו לקחת חסות על הפרוייקט. העונה השניה החלה בספטמבר 05', ובעקבות הנסיון המוצלח בעונה הראשונה, לפרוייקט נוספה גם מגמה חינוכית. מאות קבוצות ממוסדות חינוך שונים כבר לקחו חלק בפרוייקט. ניתן לתאם השתתפות ולקבל פרטים נוספים בטלפון: 0542289166.

דו"ח ארכיאולוגי ראשוני של הפרוייקט פורסם בכנס השנתי "חידושים בחקר ירושלים" של מרכז רנרט לחקר ירושלים באוניברסיטת בר-אילן.

 

אחד הממצאים המפתיעים שנתגלה בעונה הראשונה, היה גזע עמוד שיש (התמונה השמאלית למטה). כפי שכבר צוין, פריטים ארכיטקטוניים גדולים הוצאו על-ידי אנשי הוואקף מערימות העפר טרם פינויים מן ההר. מציאת פריט מעין זה היתה הפתעה גמורה עבור צוות הפרוייקט. מעניינת עוד יותר היא העובדה שבדרום הר-הבית בסמוך לכותל הדרומי, ישנו ריכוז של מקבץ גזעי עמודי שיש, ששניים מהם הם באותו קוטר ומרקם של גזע העמוד שנתגלה בפרוייקט הסינון (התמונה הימנית למטה). מכאן ניתן לשער שבחפירה הגדולה שהתקיימה בבור בחזית מבנה "אורוות שלמה", נתגלו גם עמודי שיש נוספים. פריטים כאלו אינם אופייניים לתכולה של מילוי קדום, ולכן יתכן שפורקו ממבנים קדומים שהיו במקום.

לעניין העמודים עצמם, מקורם ככל הנראה במבנים שהיו בהר-הבית בתקופה הרומית המאוחרת או הביזאנטית. יתכן אף שהיו בשימוש משני בתקופות מאוחרות יותר.

     

קרן העופל

נמשך המאבק של הועד הארכיאולוגי למניעת הרס עתיקות בהר-הבית למניעת המשך התרחבות בית הקברות המוסלמי שנמצא ממזרח לכותל המזרחי אל קרן העופל, סמוך לפינה הדרומית מזרחית של הר-הבית. הועד הגיש מספר עתירות לבג"ץ בנושא, וזכה בהצלחה מסויימת, אם כי המשטרה לא תמיד הקפידה למלא אחר הוראות בית המשפט. פרטים נוספים בנושא זה ניתן לקרוא במקבץ כתבות שהופיעו בעיתונות.

תיקונים בחומות

הסתיימו עבודות החלפת אבני הבלט בחומה הדרומית ובחומה המזרחית. האבנים החדשות הינן אבנים בעלות מרקם מודרני לחלוטין, ומהוות פגיעה אסתטית קשה במרקם חומות הר-הבית.

עבודות בארוות שלמה

במקביל לתיקונים בחומות, נעשו גם חיזוקים באומנותיו של מבנה "אורוות שלמה". עבודות אלו כללו התקנת פיגומים וקידוחים בשרידים ארכיטקטוניים קדומים, ללא כל פיקוח ארכיאולוגי.

  

טרקטורים בהר

מידי פעם ממשיכים להגיע עדויות על עבודות שונות שנעשות באמצעות טרקטורים, ללא כל פיקוח ארכיאולוגי. בהר מצויים באופן קבוע כשלשה טרקטורים בגדלים שונים, שהועד הארכיאולוגי מזה זמן רב דורש להוציאם מתחום ההר, כל עוד לא נעשה פיקוח ארכיאולוגי ומקצועי לעבודותיהם. לאחרונה אף צולם טרקטור בגודל בינוני המבצע עבודות במבנה 'אורוות שלמה'.

 

12/8/05: מאמר מקיף ומסכם על ההרס הארכיאולוגי בהר-הבית, הפוליטיקה שמסביב לו, ופרוייקט סינון העפר שיצא מהמקום, פורסם בעיתון מקור ראשון.  [קישור למאמר]

06/09/04: בג"ץ הוציא צו ביניים האוסר פינוי ערמות העפר מהר-הבית

מספר שעות לאחר שהועד הארכיאולוגי למניעת הרס-עתיקות בהר-הבית עתר לבג"ץ כנגד פינוי ערמות העפר, הוציא השופט יעקב טירקל, צו ביניים האוסר את פינוי הערמות.  יש לציין שזוהי הפעם הראשונה בה בג"ץ מתערב באופן מעשי בנעשה בהר-הבית.

ראה פסיקת בג"ץ

22/8/04: התכנית לפינוי העפר הוקפאה בעקבות חשיפתה לציבור

לעת העתה התכנית לפינוי העפר מהר-הבית הוקפאה בעקבות חשיפת התכנית בתקשורת ובעקבות פניה של הועד הארכיאולוגי למניעת הרס עתיקות בהר-הבית אל ראש הממשלה.

16/8/04: אלפי טונות של עפר יפונו בזמן הקרוב מהר-הבית לצורך בניה נוספת

בתיאום עם המשטרה ורשות העתיקות, הוואקף אמור לפנות אלפי טונות של עפר אל מחוץ להר. מדובר בערימות עפר שנחפרו באופן בלתי חוקי לפני כארבע שנים, ועד היום שוכב באזור המזרחי בהר-הבית. פינוי העפר יעשה לצורך הכנת השטח לבניה נוספת של אנשי הוואקף.

יש לציין שמדובר בעפר בעל חשיבות ארכיאולוגית, והדבר יעשה ללא כל פיקוח ארכיאולוגי רשמי. כמו כן, הבניה שמתוכננת, אפילו אם מדובר רק בריצוף, תכלול חפירה נמוכה שגם בה תהיה פגיעה בשרידים ארכיאולוגים.

פרטים נוספים יופיעו כאן בהמשך היום.

 

17/6/04: חפירת תעלה חדשה ללא כל פיקוח ארכיאולוגי

אתמול נחפרה תעלה חדשה מצפון לרמה של כיפת הסלע ובסמוך לה. אורכה של התעלה הוא כ30 מ' ועומקה כ50 ס"מ. מטרת העבודות במקום היא לשם התקנת כבל חשמל. החפירה והעבודות במקום מתבצעות ללא כל פיקוח ארכיאולוגי. כאשר כותב שורות אלו נבר בעפר שהוצא מן התעלה, ללא כל הפרעה מצד גורם כלשהו. במילים אחרות, במידה והייתי מוצא פריט ארכיאולוגי בעל ערך מדעי רב, הייתי יכול להכניסו לכיסי מבלי מפריע.
בבדיקת העפר שיצא מהתעלה נראו שברי חרס רבים, בעיקר קנקנים, כאשר בחלקם של החרסים ישנם שברים טריים, כלומר, הם נשברו במהלך החפירה של התעלה!!!

 

18/5/04: מנכ"ל רשות העתיקות "הקיר המזרחי בהר הבית בסכנת התמוטטות מיידית"

22/03/04: עדכונים אחרונים: העבודות השיפוץ נמשכות ללא כל פיקוח

מתמונות שצולמו לאחרונה בהר נראה שהעבודות הלא חוקיות נמשכות, בייחוד במבנה 'ספריית אל-אקצא'. בנוסף לכך, נראה שמצב הכתלים של ההר רק הולך ומחמיר. הבלט בכותל הדרומי התרחב מעבר לאזור העבודות של המשלחת הירדנית, ואילו בכותל המזרחי, מצבו של בלט ישן הגיע למצב של סכנת התמוטטות מיידית.

לצפייה בתמונות לחצו כאן.

18/2/04:  בניגוד לכל הצהרות הדרג הפוליטי והמשטרה – שפכים חדשים הוצאו מההר על-ידי משאית

מתמונות שונות שצולמו במהלך החודש האחרון עולה כי מחלקו הצפוני של מוזיאון האסלאם הוצאה שפכת עתיקה, שככל הנראה נחפרה במהלך העבודות במקום. השפוכת הוצאה באמצעות משאית, למרות טענות המשטרה והמשרד לבטחון פנים, שכלים כבדים אינם מורשים להכנס למתחם. נראה שאנשי הוואקף מערימים על המשטרה בכך שכל חמרי הבנייה והכלים הכבדים מוכנסים להר באמצעות ההיתרים שנתנו למשלחת הירדנית בשחזור הכותל הדרומי. כמו כן, בתמונות החדשות ניתן לראות עבודות תחזוקה שכללו חפירה בסמוך לרמה של כיפת הסלע. עבודות אלו נעשו ללא כל פיקוח ארכיאולוגי. יש לציין שלמרות שחפירות אלו אינן יורדות לעומק רב, עדיין ישנו סיכוי סביר שממצא ארכיאולוגי קטן יצוף על פני השטח ויכנס לכיסו של אחד הפעלים, במקום שיאסף על-ידי ארכיאולוג. נראה שהעדר הפיקוח של רשות העתיקות, לא נובע ממגבלות שהמשטרה מטילה עליה, אלא משיקולים כלכליים של הרשות. עיקר הפיקוח הארכיאולוגי של הרשות הוא על אתרי בניה, שבהם במידה ומתגלים שרידים ארכיאולוגים העבודה נפסקת ועל הקבלן לממן חפירת הצלה במקום לפני שיוכל להמשיך בעבודה. זוהי ההכנסה העיקרית של הרשות. מכיוון שבהר הבית לא נראה שתתבצע חפירת הצלה כלשהי בעתיד הקרוב, המוטיבציה של הרשות לבצע פיקוח מתמיד במקום, במטרה לשמור גם על הממצא הקטן, הינה מועטה. יש לציין שהרשות כן מבצעת פיקוח כלשהו, אך פיקוח זה הינו סמוי וכללי ביותר, שנועד למנוע הרס ארכיאולוגי מסיבי.

לצפייה בתמונות לחץ כאן.

1/3/04: הכניסה דרך שער הרמב"ם (המוגרבי) חודשה.

18/2/04:  המשטרה פתחה את ההר למבקרים באמצעות שער השלשלת

ההצהרה הראשונית של המשטרה שההר יהיה סגור עד שהעליה לשער הרמב"ם (המוגרבים) תשוקם היתה, ככל הנראה, של קצינים זוטרים. מכל מקום, כעת, הכניסה למבקרים בהר היא באמצעות שער השלשלת. הבעיה העיקרית בשער זה היא שהגישה אליו מסובכת וקשה, ואינה מאפשרת לנכים לבקר בהר. בינתיים גורמים איסלאמים קיצונים מנסים לייחס את ההתמוטטות האחרונה לחפירת מנהרות, כביכול, שעושה רשות העתיקות תחת מתחם ההר. זאת למרות שהקיר שהתמוטט אינו בהר הבית.

15/2/04:  בעקבות השלג התמוטט קיר תמך בכניסה להר – המשטרה באופן שערורייתי החליטה לסגור את ההר ליהודים עד להודעה חדשה

קיר תמך של הכניסה להר-הבית בשער הרמב"ם (המוגרבים) התמוטט אמש בשל השלג שירד על הבירה. בשל סכנת מפולת האבנים עזרת הנשים בכותל המערבי הוזזה צפונה לתוך עזרת הגברים. באופן שערורייתי המשטרה החליטה לסגור את הר הבית עד שהכניסה תשופץ. מדובר על מניעת כניסת יהודים ומבקרים אחרים להר הבית למשך זמן רב. לא יתכן שהמשטרה תשתמש בעניין זה כתירוץ למניעת כניסת מבקרים להר הבית. כפי שנמצא פתרון מיידי לעזרת הנשים בכותל המערבי, כך אפשר למצוא פתרונות לכניסת יהודים להר. צריך אולי להזכיר למשטרה שישנם שערי כניסה נוספים להר, מלבד שער הרמב"ם. כך לדוגמא, שער השלשלת שימש עד לאחרונה כשער היציאה של המבקרים. כך שאין כל בעיה להפוך אותו לשער כניסה.

10/2/04: עבודות שיפוץ נרחבות בחלקים שונים בהר הבית ללא כל פיקוח ארכיאולוגי

בסיור שנערך אתמול בהר הבית נראו עבודות שיפוץ במקומות שונים הנעשות מתוך מבנים סגורים ללא כל פיקוח ארכיאולוגי או משטרתי. להלן הפירוט:

הקיר שהתמוטט לפני כמספר חדשים ליד מוזיאון האיסלאם וסמוך לכותל המערבי שוחזר מחדש.

החלק הצפוני של מוזיאון האיסלאם עובר בימים אלו שיפוץ מקיף וכל פריטי התצוגה שבו הוצאו החוצה.

באזור אורוות שלמה נראו לפני שבועות כמויות גדולות של אבני בניה, שככל הנראה מיועדות לשימוש בשחזור הכותל הדרומי ומבנים נוספים בהר. כמחצית מהאבנים שנראו לפני מספר שבועות כעת חסרות, ולא נראה שעבודות הכותל הדרומי התקדמו באופן משמעותי מאז.

במבנה באזור שער הברזל שבכותל המערבי, המכונה ספריית אל-אקצא, ישנן עבודות רחבות היקף ונראה שאף הוצא מן המקום עפר.

תמונות חדשות יופיעו באתר בקרוב.

 

‏10/12/03:  עבודות חפירה נוספות ללא פיקוח ארכיאולוגי -  סמוך לשער המערבי של רמת כיפת הסלע

בביקור שערכנו היום, לתדהמתנו, גילינו שהוואקף מבצע עבודות חפירה עם טרקטור JCB בסמוך לשער המערבי של רמת כיפת הסלע, באזור שער הכותנה של הר-הבית. מטרת העבודות היא החלפת צנרת ביוב/מים. עומק התעלה הנחפרת במספר מקומות מגיע ליותר מ-70 ס"מ. המשטרה ביקשה שלא נתעכב באזור זה. השוטרים טענו שהם מפקחים על העבודות, ואחד השוטרים טען שהוא ארכיאולוג. חשבתי שאולי מדובר על ארכיאולוג במסווה, אך בשיחה קצרה עמו גיליתי שהוא משקר לי, ושאינו מבין דבר בארכיאולוגיה. כמו כן, בקשנו את פרטי נהג הטרקטור על-מנת להגיש תלונה כנגדו, אך המשטרה מנעה זאת מאתנו.

הפיקוח הארכיאולוגי על עבודות התחזוקה בהר-הבית הינו נושא בעייתי, וקשה לדעת איזה גוף אשם במחדל זה. ישנו צורך חיוני שארכיאולוג מקצועי יפקח על עבודות מסוג זה. יתכן שרשות העתיקות מסתפקת בפיקוח של המשטרה וסומכת עליה, וזאת בשל עניין מועט שיש לה בפיקוח מסוג זה. כמו כן, יתכן שהמשטרה היא זו המונעת מרשות העתיקות לשלוח פקח רשמי, בשל התנגדות הוואקף לפיקוח מעין זה המסמל ריבונות ישראלית במקום. משני הגופים אנו מקבלים אותה תשובה, שהיא שישנו פיקוח על העבודות, אך הם מנועים מלפרט בנושא זה. אך  כפי שראינו היום, לא קיים שום פיקוח ארכיאולוגי על העבודות, ובקלות יכולים על-פני העפר שנחפר פריטים ארכיאולוגים בעלי משמעות, שאף אחד מהאנשים במקום לא היה מבחין בהן, ואם היה מבחין בהם, היה מכניסם לכיסו.

25/09/03: קיר של מבנה הסמוך למוזיאון האסלאם התמוטט

לפרטים נוספים ראה דיווח מערוץ 7.

לתמונה של ההריסה לחץ כאן.

18/8/03: הר הבית: עדכונים ותמונת מצב 

ניתן כעת לראות תמונות חדשות משרידי ההרס בהר הבית שנעשה בשנים האחרונות. מתמונות אלו נראה שהיקף ההרס הינו הרבה גדול יותר ממה שחשבנו תחילה. נראה ששרידים רבים של מבנים פורקו, ואבניהם רוכזו בנקודות שונות בהר. ניתן לראות גם מקבץ גדול של עמודי תמך ממבנים קדומים מימי הביניים.  כמו כן, להר הוכנסו חומרי בניה רבים למטרות עבודות ריצוף שנעשות באזור מוזיאון האסלאם (דרום מערב ההר). למרות כל זאת, ישנו שיפור משמעותי ביותר בפיקוח המשטרתי בהר בנסיונות בניה בלתי חוקיים של הוואקף. יש לנו עדויות על נסיונות לבצע שינויים זוטרים ותיקונים במבנים קדומים שנמנעו על-ידי המשטרה. נראה שהשר לבטחון פנים, צחי הנגבי, הצליח לשנות באופן ניכר את יחסה של המשטרה למקום. השאלה היא האם פיקוח זה מתקיים גם בתוך מעבה ההר.

7/8/03 – ט' באב תשס"ג: תמונת מצב על הפיקוח הארכיאולוגי בהר הבית בימים אלו

מזה כשלוש שנים משטרת ישראל אוסרת על כניסת מבקרים שאינם מוסלמים להר.  בעקבות עלייתו להר של ראש האופוזיציה (דאז) אריאל שרון, החליטו רשויות הוואקף שיהודים לא יורשו יותר להכנס למתחם ההר. איסור זה כלל גם ארכיאולוגים ופקחים של רשות העתיקות. משום כך, מאז ועד היום אין כל פיקוח ארכיאולוגי רשמי של מדינת ישראל בנעשה בהר הבית, ובייחוד במעבה ההר. מתוך פחד של ממשלת ישראל מאיומי העולם המוסלמי, החל תהליך של חיפוש דרכים כיצד להחזיר את הסטטוס קוו הקודם, ואף אפילו להביא למצב שיהודים יורשו לעלות להר בקבוצות גדולות (דבר אשר לא הותר לפני כן), ולהתפלל במקום.

התגובה הראשונה לדרישת הוואקף, היתה שמשטרת ישראל במקביל תמנע גם את כניסתם של תיירים בהר הבית, במטרה ליצור לחץ כלכלי על הוואקף. תיירים אלו מהווים את ההכנסה העיקרית לקופת הוואקף. הדבר לא הועיל, ומשום כך, החל מלפני כשנה, מדינת ישראל החלה בתהליך אשר נועד להרגיל את הוואקף למציאות שבה המשטרה היא זו המנהלת את הסדרי המבקרים בהר. דבר זה נעשה בתהליך הדרגתי שבו המשטרה מזמנת קבוצות מבקרים ומארגנת להם סיורים בהר ללא שיתוף פעולה עם הוואקף. השלב הראשון כלל קבוצות של עובדים במשרד הבטחון ובמשטרת ישראל, ובשלב השני שהחל לפני מספר חודשים החלו להעלות גם קבוצות של נוצרים. החידוש העיקרי היה לפני כחודשיים כאשר החלו להעלות גם קבוצות של תיירים ישראלים, ואף קבוצות דתיות הכוללות רבנים (בשלב הראשון היו אלה רבנים ללא זקן). נראה היה שבקרוב הר הבית יפתח באופן קבוע לכל החפץ לבקר בו, וכתוצאה מכך גם יחודש הפיקוח הארכיאולוגי בו, אך לדאבוננו לפני כשבועיים בעקבות איומים מצדו של יאסר עראפת, שוב נסגר הר הבית ליהודים.

זה כנראה מה שקורה כאשר מנסים לפתור בעיות גדולות על ידי טיפול בסימפטומים באופן עדין וחשאי, במקום לעשות טיפול שורש רציני, שאכן כואב מאד, אבל פותר את הבעיה אחת ולתמיד. ראש הממשלה אינו מבין שכל השפעתו של הר-הבית נובעת מן המשמעות הסמלית שבו, ולכן אין כל משמעות לתיקון ושינוי של המצב כאשר הדבר נעשה באופן חשאי.

9/7/03: ועדת מומחים של רשות העתיקות קבעה כי כתובת יהואש הינה מזוייפת.

למרות שאין זה נהוג בעולם המחקר הארכיאולוגי להקים ועדות חקירה כדי לקבוע האם ממצא מסויים הינו מזויף או אמיתי, נראה שגם על-פי ראיות החקירה הפלילית כנגד מחזיק הכתובת, עודד גולן, מדובר בזיוף.

1/6/03: ישנם עדויות להחדרת חומרי בנייה וכלים כבדים חדשים להר הבית.

לאחרונה נראו חומרי בניה וכלי עבודה כבדים שהוחדרו להר-הבית , ככל הנראה במסווה של שימוש לשם העבודות בכותל הדרומי. אך נראה שחומרים אלו אינם קשורים לעבודות בכותל הדרומי. כמו כן, באזור מוזיאון האסלאם החלו לאחרונה עבודות ריצוף חדשות, ללא כל אישור רשמי של מדינת ישראל.

24/3/03:  הצוות הירדני החל בעבודות שיקום הכותל הדרומי.

כל האבנים באזור הבלט יוחלפו באבנים חדשות. יש לציין שהבלט מופיע רק בנדבכים מתקופות מאוחרות (לאחר שנת 1033 לסה"נ), ולא בנדבכים מתקופת בית שני. ישנו חשש שאנשי הוואקף והתנועה האיסלאמית ינצלו את האישור שניתן לירדנים להכנסת חומרי בנייה אחרים לשימוש בעבודות בניה אחרות.

 

13/01/03: טבלת אבן ובה כתובת סנסציונית נשדדה במסגת עבודות הוואקף בהר הבית וכעת עומדת להימכר למוזיאון ישראל

מדובר על סוחר עתיקות שקנה את הכתובת מאדם ששדד את העתיקה, ככל הנראה, במסגת עבודות הוואקף בהר הבית. עדיין קיימות שאלות רבות לגבי האותנטיות של הכתובת, שעליה מרחף חשד של זיוף. הבעיה המרכזית היא שהדבר עד היום נשמר בסוד, ולארכיאולוגים (בייחוד מומחי הפליאוגרפיה- תורת התפתחות הכתב העתיק) עדיין לא בדקו את הכתובת, מפני שבחודשים האחרונים היא מצויה בבדיקות במכון הגיאולוגי, על-מנת לתארך את משקעי האבן שהצטברו במשך השנים עליה. אנשי המכון הגיאולוגי טוענים שהכתובת הינה עתיקה ללא כל ספק, ומתארכים אותה לזמן הקדום למאה ה-5 לפנה"ס. בעוד כשבועיים הגיאולוגים יפרסמו את תוצאות הבדיקות שלהם באופן רשמי. יש לציין שעל הטבלה התגלתה שכבה דקה של גרגירי זהב, שלטענתם, ככל הנראה, זהו זהב שהותך כאשר בית המקדש נשרף, וציפה את הכתובת. יש לציין שבתקופה האחרונה הופיעו בשוק העתיקות כתובות נוספות הנחשבות לנדירות ביותר, אך לא נמצאה להן קונה רציני, מפני שלא הוכח שהן אמיתיות (ראה להלן ידיעה בתאריך 22/04/01). השאלה המרכזית היא: כאשר ממצא מסוג זה, ששוויו הכספי יכול להרקיע שחקים, עד איזו מידה זייפני העתיקות ישקיעו במחקר מדעי במטרה לפתח טכנולוגיות שונות כיצד להערים על הבדיקות הארכיאומטריות (מדעי עזר לארכיאולוגיה), והאם אכן ניתן להערים על סוג הבדיקות הגיאולוגיות שנעשו במכון. את זאת ככל הנראה נדע רק לאחר הפרסום הרשמי.

מדובר על כתובת שנכתבה בידי יהואש מלך יהודה, שבה הוא מתאר את שיפוץ וחיזוק בית המקדש (בדק הבית) כפי שמתואר בספר מלכים ב' פרק יב'. העניין פורסם היום לראשונה על ידי כתב הארץ, נדב שרגאי (ראה ידיעה). בערוץ 7 פורסמה תוכנה של הכתובת כפי שהיא מופיעה להלן:

"יהואש בן אחזיהו מלך יהודה. ואעש את הבירה כאשר נמלאה נדבת לב איש בארץ ובמדבר ובכל ערי יהודה לתת כסף הקדשים לרוב לקנות אבני מחצב וברושים ונחושת אדום לעשות במלאכה באמונה. ואעש את בדק הבית והקירות סביב ואת היציע והשבכים והלולים (עליות) והגרעות (מגרעות) והדלתות, והיה היום הזה לעדות כי תצלח המלאכה כצו ה' (שם הויה) את עמו בברכה".

11/11/02: המשלחת הירדנית: יש לפרק חלק מהכותל הדרומי ולבנותו מחדש

כתב הארץ, נדב שרגאי, חשף הבוקר את המלצותיה של משלחת המומחים מירדן שבדקה בחודש שעבר את מצבו של הכותל הדרומי (ראה כתבה). את המלצותיה כתבה הועדה בדו"ח המתפרס על-פני 36 עמודים, שעליו הוטל איפול מוחלט בהוראת רה"מ. הועדה המליצה לפרק קטע של 140 מ"ר מהכותל הדרומי, ולבנותו מחדש. אם זאת הועדה טוענת שאין סכנה מיידית להתמוטטותו של הכותל. הדו"ח מאשר את טענותיו של הועד שהבלט נוצר כתוצאה של בליה של האבנים בעקבות נזילות מים שונות, אך אינו קושר זאת לעבודות הוואקף בארוות שלמה בשנים האחרונות. נראה שמדובר על פירוק החלק העליון של הכותל הדרומי שבו מופיע הבלט. חלק זה נבנה בימי הביניים, ואינו יציב יחסית לנדבכים שנבנו בתקופה ההרודיאנית. השאלה הגדולה שנשאלה כעת היא, מי יבצע את העבודות?

11/11/02: חודש הרמדאן החל – עליה בסיכויי התמוטטות הכותל הדרומי

ביום שישי האחרון, הגיעו כ-150,000 אלף מוסלמים להר- הבית, כדי להשתתף בתפילות יום השישי הראשון של חודש הרמדאן. המשטרה לא הטילה מגבלות כלשהם לכניסת המתפללים. משיחה שערכתי עם מספר מוסלמים שהשתתפו בתפילה, נודע לי שמתפללים רבים הוכנסו למסגד החדש באורוות שלמה. לטענתם, הם אינם חוששים מהתמוטטותו של הכותל, מכיוון שמבחינתם זוהי זכות גדולה לעלות לשמיים במקום זה ובנסיבות כאלו.

13/10/02: בלט נוסף בכותל המערבי

בכותל המערבי, באזור שבין קשת רובינסון לבין שער הרמב"ם (המוגרבי), החל להופיע בלט חדש, במקום שבו החלה להופיע בחודשים האחרונים כתמי רטיבות של מים. ראה כתבתו של אדגר לבקוביץ בג'רוסלם פוסט.

13/10/02: מסתמן הסכם בלתי רשמי בין מדינת ישראל והוואקף לגבי ביצוע הסקר בכותל הדרומי

קבוצה של מהנדים מירדן החלה לבצע קידוחים סמוך לכותל הדרומי, על מנת לסקור את מצב השתמרותו, ולעמוד על האזורים שבו חלה בליה של האבנים כתוצאה מנזילות המים השונות בהר. דגימה מהקידוח תועבר לרשות העתיקות.

28/08/02: בעקבות מכתב של הועד הארכיאולוגי הועלתה סוגיית הכותל הדרומי לסדר היום הציבורי

כפי שכבר פורסם בעבר באתר זה (ראה לעיל עדכונים נוספים, ותמונות) , בשנתיים האחרונות החל להופיע בכותל הדרומי בלט המסכן את יציבותו. יש הטוענים שהבלט כבר הובחן זמן רב לפני כן. אין הדבר משנה, עצם העובדה שהבלט התעצם באופן ניכר בשנתיים האחרונות, מרמזת על כך שהדבר, ככל הנראה, הנו תוצאה עקיפה של עבודות הוואקף שנעשות ללא כל פיקוח או תכנון מבוקר. יש להניח שזו הסיבה לדליפות המים השונות שדיווחנו עליהם בעבר. אנשי הוואקף משערים שהבלט נובע מחדירת מים לקיר אשר גורמת לבליה של האבנים. בשל כך, עיקר הטיפול של הוואקף בסוגיה זו עד כה היתה בעבודות טיוח של החריצים בין אבני הקיר, אך רק לאחרונה הבין הוואקף שאין די בכך ולכן החלו מגעים גורמים שונים על מנת להיעזר באנשי מקצוע חיצוניים. מדינת ישראל לעומת זאת, הציע את עזרתה בנושא אך הוואקף מסרב לשיתופם של נציגים מטעם ישראל בכל החלטה הקשורה להר. לאחרונה החלה לצאת אל הפעל יוזמה אשר נועדה לאפשר למשלחת מהנדסים מירדן לטפל בנושא, אך הדבר בסופו של דבר לא יצא אל הפועל, ככל הנראה, בשל דרישת מדינת ישראל לערב בעבודות אלו גם נציגים מטעמה. למעשה הטיפול בנושא מתעכב בשל מאבק על סממני ריבונות.

בשל החרפת הבלט וגידול הסבירות שכותל זה עלול להתמוטט בכל יום, ולגבות מחיר של חיי אדם, ובשל הרגישות הרבה שיש למקום, הועד הארכיאולוגי שלח מכתב חדש לרה"מ (שעדיין מסרב להיפגש עמו), שבו הוא מתריע על הסכנה המיידית שבהזנת הטיפול בעניין. הועד קרא לראש הממשלה לסגור את אורוות שלמה לכניסת מתפללים, ולאפשר לרשויות המוסמכות לכך לטפל בעניין. למרבה ההפתעה, לדרישה זו הצטרפה גם רשות העתיקות, שדרשה מממשלת ישראל לאפשר לה לבצע סקר הנדסי במקום. יש לציין שרשות העתיקות שאינה נוהגת להפנות אצבע מאשימה כלפי הממשלה, חרגה הפעם ממנהגה, ככל הנראה, בשל הפחד מפני האפשרות של הקמתה ועדת חקירה בעתיד שחקור את טיפולה בנושא.

מסיבות אלו הדבר הגיע לסדר היום הציבורי. ראש עיריית ירושלים הצטרף לקריאת הועד, ושר הפנים ביקש לעלות את העניין בסדר יומה של הממשלה. ראש הממשלה ככל הנראה יחליט על הקמת פורום מיוחד שיטפל בנושא. ארגון המקורב לאונסקו (הנוקט לרוב עמדה פרו-פלשתינאית) שישראל סירבה לקבל את עזרתו בעניין זה בעבר, הציע לעזור לתקן את הקיר. מומחים שונים כבר הביעו את דעתם שאין מנוס מלפרק את הקיר ולהקימו מחדש.

למעשה המצב הגיע לשלב שלממשלת ישראל אין  מנוס ועליה לקבל הכרעה בעניין אכיפת ריבונותה בהר-הבית. מסיבה זו למרות הסכנה הגדולה שקיימת מהתמוטטותו של הכותל, היתה השתהות רבה בעניין וניסיונות עקרים לפתור את הבעיה תוך כדי הדברות עם הוואקף. טוב עשה הועד הארכיאולוגיה שהעלה את הנושא על סדר היום הציבורי, שלולי כך היינו עדים להשתהות נוספת בעניין לפרק זמן ממושך יותר. עם זאת, עצם העובדה שרה"מ החליט על הקמת פורום מיוחד שיטפל בנושא עדיין לא אומרת שהבעיה נפתרה ושהתקבלה החלטה מכריעה בעניין, אלא שניתן להבחין כיום בהתחלה של שינוי מגמה בטיפולה של מדינת ישראל בסוגיית הר-הבית. (ראה מאמר מערכת של הג'רוסלם פוסט בנושא.)

 

25/08/02: 70 אלף בני נוער הגיעו להפגנת הסתה בהר הבית – הוואקף גייס כספים להמשך העבודות

כ70 אלף בני נוער מערביי ישראל הגיעו ביום שבת להר הבית להשתתף באירוע שהוגדר כחידון הקוראן. האירוע הסתמן בדברי הסתה מטורפים שהשמיעו ראש התנועה האסלאמית ואנשי דת נוספים, שדרשו לגרש את כל היהודים מהארץ. כמו כן, נראו ילדים רבים מחופשים למחבלים מתאבדים. אם כי, נראה שהמטרה העיקרית של האירוע היתה לגייס כספים מהציבור להמשך עבודות ההשתלטות על הר-הבית. יש לשער שבימים הקרובים נשמע על עבודות נוספות והרס עתיקות נוסף שעורך הוואקף במקום.

 

14/06/02: הכותל המערבי דומע

בעקבות דליפת במערכות המים במעבה ההר, הופיע בכותל המערבי כתם רטיבות גדול. הדליפה אותרה וכתם המים התייבש. יש לציין שגם לפני כמספר חודשים היתה דליפת מים שהציפה את השטיחים של המסגד באורוות שלמה. אנשי הוואקף ניסו במשך מספר חודשים לאתר את מקור הדליפה ללא הצלחה. לא ידוע לנו האם אותרה הדליפה ותוקנה, או שפשוט המים הפסיקו לדלוף. אנשי הוואקף משערים שדליפות המים השונות הן הגורם לבלט הגדול בכותל הדרומי.

26/4/02: הר הבית עדיין סגור ליהודים

מאז עלייתו של ראש האופוזיציה, אריאל שרון (כיום ראש הממשלה), להר הבית, ממשלות ישראל מונעות ממבקרים, שאינם מוסלמים לעלות להר. זאת בעקבות מניעתו של הוואקף המוסלמי, שיהודים בעלי חזות דתית, לא יכנסו להר. בשל כך, גם ארכיאולוגים אינם עולים להר, ואינם יכולים לבחון את ההרס הארכיאולוגי שנעשה במקום. על-פי החוק הישראלי, רק מסגד אל-אקצע וכיפת הסלע נחשבים למקומות קדושים, שבהם הוואקף רשאי למנוע ממבקרים להכנס למקום, אך שאר שטחי הר-הבית אינם נחשבים למקום קדוש, שעל-פי חוק ברשות הוואקף. לאחרונה התנועות האיסלאמיות החלו לכנות את כל מתחם הר-הבית כמסגד אל-אקצע. לצערנו, ממשלת ישראל החליטה לוותר על ריבונותה במקום, במטרה להשיג שקט זמני. במילים אחרות, במדינת ישראל האלימות משתלמת, וזוהי הסיבה העיקרית לכך, שאנו סובלים כה רבות מטרור.

26/02/02: הוואקף החל בביצוע עבודות נרחבות לתיקון הכותל הדרומי

לפרטים ראה כתבה בג'רוסלם פוסט

08/02/02: משאיות ממשכיות להכנס להר-הבית

שוב נראתה אתמול משאית נכנסת להר הבית באין מפריע. בחודשיים האחרונים נספרו יותר מעשרה משאיות שנכנסו להר. ממידע שהגיע לועד, אם כי רק ממקור אחד וללא ראיות מצולמות, לאחרונה הוכנסו להר חומרי מילוט לשם תיקון הכותל הדרומית.

14/01/02: מאות אנשים סבבו את שערי הר-הבית והפגינו כנגד המתרחש בהר

לאחרונה החל להתקיים נוהג חדש שבו כל ערב ראש חודש מגיעים מאות אנשים (בחודש שעבר הגיעו כ1500!!) לעיר העתיקה וצועדים סביב ההר. תהלוכות אלו מאורגנות על ידי תנועת אל הר-המור, שאחת ממטרותיה היא גם למחות על הרס העתיקות בהר הבית.

14/01/02: דחפור נראה עובד בסמוך לאורוות שלמה

דחפור, שהנו כלי מכני כבד שלא יעלה על הדעת שיעשה בו שימוש באתר ארכיאולוגי כלשהו, נראה אתמול עובד בסמוך לכותל המזרחי מצפון לארוות שלמה. זאת לאחר שהשר לבטחון פנים הורה שלא יבוצעו עוד עבודות של כלים מכנים כבדים בהר. נראה שעדיין שאין כל כוונה אמיתית מצד ממשלת ישראל למנוע את המשך הרס העתיקות בהר. מן המשטרה נמסר שמטרת הדחפור היא להביא מילוי אדמה לריצוף ששקע. לצערנו, אין בטענה זו הגיון רב.

10/01/02: מפקד משטרת העיר העתיקה נקרא לבירור אצל השר לבטחון פנים

ניצב משנה, ניסו שחם, אשר משמש כמפקד תחנת דוד (קישלה) האחראית על אכיפת החוק במתחם העיר העתיקה בירושלים (כולל הר-הבית), נקרא לבירור מיוחד אצל השר לבטחון פנים בעקבות המידע הכוזב שהוא מספק בעניין הרס העתיקות בהר-הבית. ראה ידיעה ב5/8/01.

01/01/02: השר לבטחון פנים עוזי לנדאו הורה להסיר את הריצוף החדש בסמוך לרמה של כיפת הסלע.

משטרת ישראל אילצה את רשויות הוואקף בהר-הבית להסיר את הריצוף החדש שנעשה בסמוך לרמה של כיפת הסלע. זוהי הוראה תקדימית שבה ממשלת ישראל מצליחה לשנות חזרה שינויים שהוואקף מבצע בהר.

27/12/01: תמונות חדשות מפריכות את טענות המשטרה.

16/12/01: הועד הארכיאולוגי שלח מכתב דחוף לראש הממשלה אריאל שרון בקריאה לעצור את העבודות בהר-הבית

ראשי הוועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית ובהם הנשיאים לשעבר של ביהמ"ש העליון, מאיר שמגר ומשה לנדוי והמשנה לנשיא, לשעבר מבקרת המדינה מרים בן פורת, טוענים במכתב שנשלח לראש הממשלה, אריאל שרון, כי נמשך הרס העתיקות בהר הבית. בכלל זה עבודות תת קרקעיות, הכנסת חומרי בניה, עבודות טרקטורים והברחת חומרים מההר, בכלל זה עתיקות, ללא בדיקה ופיקוח. בנוסף לכך, רה"מ ממשיך להתעלם מפניותיו של הועד לקיים פגישה בנושא.

11/12/01: הועד למניעת הרס עתיקות: השר לנדאו הוא כפסל שלושת הקופים - עיור חירש אילם  (ערוץ 7)

 

10/12/01: הוואקף המוסלמי פתח בהכנות להקמת אתר זכרון לפייסל חוסייני בהר הבית  (ערוץ 7)

 

28/11/01: המשטרה מסרה 4 גרסאות שונות בעניין כניסת משאית מטען להר הבית (ערוץ 7)

 

27/11/01: התוכנית: להביא מים קדושים ממכה להר הבית

20/11/01: משאית גדולה נראתה היום נוסעת בהר-הבית.

ככל הנראה המשאית הכניסה חומרי בנייה חדשים להר. לפי מקורות שונים התנועה האיסלאמית צפויה לחדש הערב את עבודות הריצוף בהר.

07/09/01: מהנדס הוואקף טוען שישראל חופרת שני מנהרות חדשות מתחת לאורוות שלמה.

קרא פרטים נוספים בג'רוסלם פוסט

06/09/01: המשטרה הפסיקה עבודות של הוואקף מחוץ לכותל הדרומי

במסגרת עבודות הוואקף לתיקון הנזק שעשה בכותל הדרומי נעשה ניסיון להקים מבנה פיגומים מברזל מחוץ לכותל הדרומי, בשטח הגן הארכיאולוגי. אך המשטרה לא אפשרה לקיים עבודות מחוץ למתחם הר-הבית, והורתה לוואקף להסיר את הפיגום. נאמר לנו שרשות העתיקות התירה לוואקף לטפל בבלט בכותל הדרומי. נראה שממשלת ישראל אינה מייחסת חשיבות לעניין כאשר היא מותירה את הכותל הדרומי לטיפול פרימיטיבי של הוואקף כאשר ברור שיש צורך בפיקוח מלא של מהנדסים המומחים לעניין. ראש הממשלה שוכח שכאשר קיר מסיבי זה יתמוטט על ראשי בני אדם, האשמה תהיה מוטלת רק בו. ראה תמונות.

31/08/01: כעת ניתן לצפות בתמונות של הבלט החדש בכותל הדרומי. (ראה גם עדכון מה5/8/01).

28/08/01 (גרסא מתוקנת: 29/08/01): הוואקף מרחיב את העבודות התת-קרקעיות.

לאחרונה נראה מבנה מפיגומי ברזל שהוקם מעל לפתחו של בור מספר W2/G30 (על פי המספורים של החוקרים גיבסון ווורן). אל הפיגומים מחובר מנוע חשמלי וכבל שבעזרתו מורידים ומעלים דליים וחמרי בנייה נוספים. יתכן שמדובר בשאיבת מים ולא בבניה. הבור ממוקם באזור הצפון מזרחי של הרמה של כיפת הסלע. אורכו כ20 מ', רוחבו כ12 מ' ועומקו כ14 מ'. אין לנו ידיעה על מהות העבודה המתרחשת בבור, אך יתכן ויש קשר בין העבודות בבור זה לעבודות התת-קרקעיות בשער הרחמים. המשטרה אינה מכחישה את קיומם של העבודות. ראה פרטים נוספים בדפי סקירת העיתונות באתר זה. ראה תמונות.

28/08/01: חודשו העבודות בהר-הבית

בשבועיים האחרונים הוכנסו להר-הבית משטחים חדשים של לוחות ריצוף. זאת בניגוד לכל ההצהרות של משטרת ישראל והמשרד לבטחון פנים, אשר גורסות שיש איסור גורף להכנסת ציוד וחומרי בנייה להר. תמונות חדשות יפורסמו בקרוב.

01-08-05: מפקד תחנת המשטרה של העיר העתיקה, ניסו שחם, מעלים מידע על המתרחש בהר הבית

לעורך האתר נודע שהסיבה לסתירות המהותיות בין המידע שמגיע לועד הארכיאולוגי לבין טענות המשטרה, נובע בעיקר ממדיניותו של מפקד המשטרה של העיר העתיקה, ניסו שחם. שחם התמנה לתפקיד לאחרונה, לאחר שבמשך זמן רב שימש כמפקד המשטרה האחראי למתחם להר-הבית. מדיניותו של שחם היא לשמור על השקט בהר הבית ככל האפשר, גם במידה שיש צורך בויתור על אכיפת החוק. כלומר, השקט חשוב יותר מהחוק. מסיבה זו הוא אינו מעביר לממונים עליו את כל המידע שיש בידיו על המתרחש בהר. כמו כן, הוא נותן פירוש מעוות למידת הנזק הארכיאולוגי הנגרם כתוצאה מהעבודות ומתעלם לחלוטין מעבירות הקשורות לחוקי הבניה והתכנון העירוניים. דבר זה מסביר את הסיבה, שפעמים רבות נראה שחם מחבק ומנשק את אנשי הוואקף בכניסתו למתחם.

01-08-05: הכותל הדרומי בסכנת התמוטטות

בעקבות העבודות ב'אורוות שלמה', שמלבד חוסר הפיקוח הארכיאולוגי, נעשו ללא כל פיקוח ואישור של אגף הבנייה והפיקוח של עריית ירושלים, נוצרה בליטה קמורה בכותל הדרומי. בלט זו גדל באופן ניכר לאחרונה והדבר הגיע לידי סכנת התמוטטות. מהנדסי הבנייה של הוואקף המוסלמי מנסים למצוא פתרונות, ואף החלו בעבודות למניעת התמוטטות הקיר בעתיד.

01-08-01: העבודות בהר הבית נמשכות למרות הוראתו של השר לביטחון פנים לעצור את העבודות.

בשני השבתות האחרונות נכנסו להר הבית עשרות מתנדבים של התנועה האסלאמית ובצעו עבודות בניה בחללים שבתוך שער הרחמים. המשטרה אינה מתקרבת לאזור זה של ההר, ולכן אין כל ידיעה על טיב העבודות.

01-07-13: השר לביטחון פנים הורה למשטרה להפסיק את כל העבודות בהר

הועד הארכיאולוגי נפגש ביום שישי בבוקר עם השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו. הועד הציג לשר תצלומים אוויריים מהשבוע האחרון אשר מעידים על המשך העבודות בהר עם טרקטורים. זאת בניגוד להצהרותיו של לנדאו, כי לא מתקיימות כלל עבודות בהר מזה כחודשיים, והתמונות שפורסמו הנם ישנות. לנדאו אמר לוועד שהוא נתן הוראה למנוע כל סוג של עבודה בהר. עתה יש רק לקוות שהוראה זו תתממש, ואינה כהודעות קודמות של משטרת ישראל אשר טענו שהם הפסיקו את העבודות בהר, כשלמעשה מי שהפסיק אותם היה הוואקף.

01-07-06: הועד הארכיאולוגי חושף תמונות חדשות המוכיחות את המשך ההרס בחודשים האחרונים

בניגוד להכחשות מצד משרד ראש הממשלה, והמשרד לביטחון פנים, אשר טוענים שהופסקו העבודות בהר-הבית לפני כחודשיים, חשף הוועד הארכיאולוגי תמונות מהחודשיים האחרונים אשר מוכיחות את המשך ההרס הארכיאולוגי. ארכיאולוג מחוז ירושלים של רשות העתיקות, ג'ון זליגמן, אמר לג'רוסלם פוסט שהאבנים שנחתכות במשור אינן מהתקופה הביזאנטית ולכל היותר הן אבנים פשוטות ששוכבות בהר. תגובה תמוהה זו מעוררת חשד במדיניות טיפולה רשות העתיקות בנושא. לא רק שאין זה מתפקידו של הועד להתריע ולמחות על הנעשה בהר הבית, אלא תפקידה של רשות העתיקות, אין זה סביר שרשות העתיקות שטוענת שאין לה פיקוח על הנעשה בהר תנסה למזער את התרעותיו של הועד. כיצד זליגמן יכול לדעת מאיזו תקופה אבנים אלו, אם הוא אינו מפקח על העבודות? כמו כן, גם אבנים ש"סתם" שוכבות בהר על פני האדמה, יש להן היסטוריה ארוכה.

01-07-05: הוואקף החל ב"ניקוי" בורות המים הקדומים בהר-הבית

על-פי העיתון של התנועה האיסלמית הוואקף החל בעבודות פינוי השפכים הקדומים שבתוך בורות המים הקדומים בהר. בורות אלו תועדו היטב בסקר של "המשלחת הבריטית לחקר פלסטינה" במחצית השניה של המאה היט'. חוקרים רבים זיהוי בורות אלו כמקוואות ובורות מים מימי הבית השני. אם בורות אלו ינוקו, ללא כל פיקוח ארכיאולוגי, לעולם לא נוכל לתארך את זמן שימושם בעבר.

01-06-14: משור אבן גדול הורס אבנים עתיקות בהר-הבית

בעקבות המדיניות החדשה של ממשלת ישראל האוסרת הכנסת חומרי בניה להר, רשויות הוואקף מצאו פתרון חדש להשגת אבני בניה. להר-הבית הוכנס, בדרך כלשהי, מסור אבן גדול הממוקם סמוך וממזרח לרמה של כיפת הסלע. משור זה חותך אבנים עתיקות מאזורים אחרים בהר והופך אותם לאבני בנייה מודרניות. ראה תמונות.

01-05-21: לדף 'הועד הארכיאולוגי למניעת הרס העתיקות בהר הבית' נוסף קישור להעתק של העתירה לבג"ץ. מסמך זה מפרט באופן מלא ומסודר על המתרחש בהר-הבית, מאז דצמבר 1999, ועל אופן טיפול הרשויות הממשלתיות בעניין.

01-05-20: תמונות חדשות מעידות על הסרתו של הקמרון המזרחי מצפון לארוות שלמה.

01-04-27: ביקור UNESCO בהר הבית נדחה עקב בקשת משרד החוץ

לפרטים נוספים לגבי יוזמת ישראל לערב את UNESCO בנושא ניתן לקרוא בכתבות האחרונות מהJerusalem Post

01-04-24: מה עומד מאחורי משפט "שברי החרסים" של צווייג?

בבית המשפט השלום נפתח משפטו של הסטודנט לארכיאולוגיה צחי צווייג, שהתפרסם בכך שחשף את החפירות שמבצע הוואקף בהר הבית.  לדברי כתבנו אריאל כהנא, החשיפה, שהייתה לפני כשנה וחצי במהלך כנס באוניברסיטת בר אילן, הביכה את הארכיאולוג הראשי של מחוז ירושלים ג'ון זליגמן ובכירים אחרים. הם הוקיעו את צווייג בפומבי על חשיפת העניין. כעבור ימים אחדים פשטו על ביתו פקחי רשות העתיקות בלוויית שוטרים בכוונה להאשימו בשוד עתיקות בהר הבית. הארכיאולוגית ד"ר אילת מזר אמרה שבהתנהגות זו יש ניסיון להתנכל לצווייג משום שהוא חשף את אוזלת ידם של הרשות במניעת הרס עתיקות הר הבית. במשפט נעלמו ההאשמות הראשוניות, ובמקומן הוא הואשם בנטילת שברי חרסים ממערה שנתגלתה בפרוזדור ירושלים ליד מושב "כפר אוריה". עורך דינו של צווייג אמר שמה שעומד ביסוד המשפט הוא שערורייתי, מכיוון שהסיבה להגשת כתב האישום היא אך ורק עמידתו של צווייג בראש המחאה הארכיאולוגית בנושא הריסת הממצאים הארכיאולוגיים בהר הבית, והפיכתם לשפכים. (ערוץ 7, 24/04/01)

 01-04-22: סוחרי עתיקות מנסים למכור פריטים ארכיאולוגים שדודים מהר-הבית במחיר של כמיליון דולר.

על פי עדותו של העיתונאי אורי דן, בהר הבית מתרחש שוד עתיקות בהיקף נרחב ללא כל מעצור. פריטים רבים מוצעים כיום בשוק העתיקות, וביניהם שני שברי חרס מימי הבית הראשון ועליהם כתובות. על האחת מופיע השם 'ירושלם' בהקשר של מאבק על העיר. על השני מוזכר שמה של גבעת עין רגל. לפרטים נוספים ראה את כתבתו של אורי דן בניו-יורק פוסט.

 

01-04-17: עורך אתר זה עומד למשפט בעקבות רדיפה פוליטית של רשות העתיקות

 

ביום ראשון ה22/4/01 יחל משפט שבו הנני מאשם בפגיעה בזדון באתר עתיקות. במקביל לכך הוגשה בקשה לעיקוב הליכין ליועץ המשפטי לממשלה. אישום זה בא לאחר חקירה מאומצת של רשות העתיקות שבו הופעלו משאבים רבים כדי להעמידי לדין. החקירה החלה מיד לאחר שפרסמתי את ההרס הארכיאולוגי בהר הבית בכנס הארכיאולוגי השנתי לחידושים בחקר ירושלים, שהתקיים באוניברסיטת בר-אילן בדצמבר 99. ביום הכנס הועברתי לטיפולה של היחידה למניעת שוד. כמו כן, ביום שארגנתי את הפגנת הארכיאולוגים זומנתי לחקירה ברשות העתיקות, שהובילה לאחר כשבוע וחצי לפשיטת אנשי היחידה למניעת שוד על דירתי בשעות המוקדמות של הבקר, ולעיקוב מיידי לחקירה בתחנת המשטרה. האשמות היו בעניין פעילותי בקדרון ובאתר נוסף בשפלת יהודה. מכיוון שרשות העתיקות ספגה ביקורת ציבורית נוקבת על פתיחת חקירה על פעילותי למען עתיקות הר-הבית, סעיפי האשמה בנושא זה הושמטו מכתב האישום הסופי. יש לציין שבעניין האתר בשפלה פניתי לגורמים המוסמכים במטרה לברר עמם את הכדאיות בארגון חפירה ארכיאולוגית במקום.

  מדובר פה על כתב אישום חריג ביותר, שבו הנאשם אינו שודד עתיקות, לא ביצע נזק ארכיאולוגי, לא לקח שום דבר, ולא מצא כלום. אני מאשם בחפירות בלתי חוקיות שהתרחשו במערה בשפלת יהודה, כאשר האדם היחידי, שאולי ביצע עברה על החוק, מופיע ברשימת העדים של התביעה. בארץ מתנהל שוד עתיקות אמיתי בהיקף נרחב, ובשל חוסר משאבים של רשות העתיקות, היא אינה מצליחה להשתלט על מימדי התופעה. אך, במקרה שלי, היחידה למניעת שוד מצאה דרך להקצאת משאבים מיוחדת במטרה להעמידי לדין. כל דבר שנעשה היה מעבר לכל פרופורציה. העובדה שלקחתי מספר שברי חרס (כל הארץ מלאה בהם) ממערה קטנה בשפלה אינה הופכת אותי לשודד עתיקות. כמו כן, על-מנת לקבל גיבוי מוסרי מעובדי רשות העתיקות, היחידה למניעת שוד הפיצה הפיץ שמועות שהנני שודד עתיקות סדרתי, שהחל את פעילותו כבר מלפני מספר שנים.

  לאזרח הפשוט לא נותר אלא להסיק את המסקנה שכל פעילות לגילוי האמת בהר הבית תסתיים בפעילות של רשויות המדינה כנגדו.

 

01-04-03: בג"ץ דחה את העתירה נגד ההרס הארכיאולוגי בהר-הבית

הדחייה נעשתה על-ידי דרישת השופטים מהעותרים למשוך את העתירה, בטענה ששמם של אריאל שרון ועוזי לנדאו מופיעים ברשימת העותרים, ולכן מן הראוי יהיה לפנות ראשית אליהם, מפני שהם מקבלי ההחלטות כיום. טענה זו אינה נכונה, ומהווה התחמקות ברורה של בג"ץ מלקבל החלטה בדבר. שמות אלו מופיעים רק על המכתב שנשלח לפני כשנה לראש הממשלה הקודם, כאשר עתירה זו הוגשה לאחר בחירתו של רה"מ הנוכחי, אריאל שרון, לראשות הממשלה. דר' אילת מזר הטילה ביקורת נוקבת בשופטי בג"ץ אשר מתחמקים מאחריותם הבסיסית, שהיא לחייב את הממשלה לפעול על פי חוקי המדינה, ולא להשאיר את תפקיד אכיפת החוק להשקפתה הפוליטית של ממשלת ימין או שמאל.

01-03-08: הועד למניעת הרס עתיקות בהר-הבית עטר היום לבג"ץ (ראה ידיעה בתאריך 01-02-28).

01-03-06: גם המשטרה מודה שלאחרונה היתה פגיעה קשה בשרידים ארכיאולוגים במזרח הר-הבית.

01-03-02: "התעוררות" מצד רשות העתיקות וראש הממשלה

רשות העתיקות פנתה במכתב דחוף לראש הממשלה היוצא, אהוד ברק, בבקשה למנוע את הרס העתיקות בהר הבית. ראש הממשלה הנחה את המשטרה לבוא בדין ודברים עם אנשי הוואקף כדי למנוע את הרס העתיקות בהר. כמו כן, גורמים בלשכת ראש הממשלה האשימו את אנשי המשרד לבטחון פנים על כך שאינם מדווחים לראש הממשלה דווח מלא על הנעשה בהר.

01-02-28: בימים אלו הועד הארכיאולוגי למניעת הרס עתיקות בהר הבית מגבש עתירה מקיפה לבג"ץ כנגד: ראש הממשלה, השר לבטחון פנים, שר המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה, השר לענייני ירושלים, מפכ"ל משטרת ישראל, משטרת ישראל, הוואקף המוסלמי, רשות העתיקות ועיריית ירושלים. הטענה המשותפת לכל המוסדות היא בכך שלא פעלו כפי הנדרש מהם למניעת הרס העתיקות בהר הבית.

01-02-28: הוואקף חשף קשתות בהר הבית

01-02-02: בג"ץ למדינה: לבדוק פעולת הוואקף בהר הבית (הארץ)

01-01-31: הוואקף הכשיר כ1000 מ"ר נוספים לריצוף: הועד הארכאולוגי למניעת הרס עתיקות בהר הבית שלח מכתב דחוף לראש הממשלה, אהוד ברק, שבו הוא קורא להפסיק מיידית את העבודות שנעשות בהר הבית, מכיוון של שבצילום אווירי (נכון ל01-01-30) נראה בבירור שטח של כ1000 מ"ר נוספים שהוכשרו לריצוף. הדבר נעשה ללא כל פיקוח ארכיאולוגי, וזאת מעבר ל200 מ"ר שאושרו בעבר על-ידי ראש הממשלה. אל מכתב זה הצטרפו חתימותיהם של אישי הציבור הבאים: טדי קולט, עמוס עוז, משה לנדאו ומאיר שמגר.

 

01-01-31: מסתבר שהצלומים ששודרו ביומן שישי של הערוץ הראשון, צולמו על-ידי ארכיאולוג הוואקף, יוסוף נטש'ה.

01-01-28: 'עתיקות עכשיו' מארגנת הפגנה: ארגון מחאה חדש, 'עתיקות עכשיו', כנגד ההרס הארכיאולוגי בהר הבית, מתכנן הפגנה כנגד 'שדידת עתיקות הר הבית' ביום שלישי בבוקר. פרטים נוספים אפשר למצוא באתר הארגון: http://www.antiquitiesnow.com

01-01-28: צילום נדיר מתוך מעבה הר הבית

יומן החדשות של הערוץ הראשון של הטלוויזיה הישראלית פרסם ביום שישי האחרון צילומים נדירים מתוך הר הבית. הצילומים צולמו יומיים קודם לכן, וכנראה תואמו עם הוואקף, מפני שאין זה סביר שבשבוע שבו היה דיון תקשורתי על קיומה של מנהרה במקום, הוואקף יפקיר את המקום ללא שמירה. הצילומים מראים את מעברי שערי חולדה אשר בהם היו עולי הרגל עולים להר הבית בימי הבית השני. במעברים מצויים שרידים רבים מימי הבית השני, ונעשו בהם עבודות שיפוץ נרחבות בשנים האחרונות, אשר הכשירו את המקום לשמש כמסגד, כפי שנעשה באורוות שלמה. צלם הסרט ירד לבור מים קדום המצוי סמוך לכותל הדרומי, אשר פרטים אודותיו כמעט ואינם ידועים לארכיאולוגים כיום. עומקו של הבור הוא כ14 מ' לערך. צורתו אמורפית, ונראים בו פתחים לחללים ומחילות שונות. לא ניתן לשפוט ע"פ הצילומים האם נעשו לאחרונה חפירות חדשות של מנהרה במקום, אך לצערנו פרשן החדשות אמנון אברמוביץ החליט שסרט זה מוכיח כי הועד מפיץ שקרים ואין כל עבודות חדשות בהר הבית. ארכיאולוג מחוז ירושלים ג'ון זליגמן, שישב באולפן ופירש את הצילומים טען שאין הוא רואה סימנים לחפירה חדשה במקום, אך סייג את דבריו בכך שהכל ע"פ נקודת ראותו של הצלם. זליגמן הוסיף ואמר שאין לקבל כדבר סביר את המציאות שבה אנשי רשות העתיקות אינם יכולים לפקח על הנעשה במקום. ניתן לצפות בצילומים באמצעות תכנת RealAudio (www.real.com (בקובץ מאתר האינטרנט של מבט לחדשות :  pnm://media3.netvision.net.il/reshet/yomantv.rm (הכתבה מתחילה מדקה 34:00).

 

01-01-24: חברי הועד נפגשו עם הרב הראשי לישראל, הרב בקשי דורון.

01-01-24: מחלוקת קשה בין הועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית לבין משטרת ישראל

המשטרה חוזרת ומדגישה כי אין כל מנהרה חדשה בהר הבית. דובר המשטרה סייר באתר וטען שלא ראה כל מנהרה. המשטרה סיפקה תמונות של העבודות המתבצעות על פני השטח, אך לא צלמה את העבודות בחללים התת-קרקעיים מפאת "קדושת המקום" לדבריהם. אילת מזר טענה מנגד, שדובר המשטרה אינו אמון לבדוק עניינים ארכיאולוגיים מעין אלה, ויש לפתוח את המקום לפקחי רשות העתיקות ולתקשורת כדי שהציבור יוכל לדעת, פעם אחת ולתמיד, מה מתחרש בתוך מעבה הר הבית. כדי לחזק את טענתה הזמינה המשטרה את, חברי הועד, הארכיאולוג פרופ' עמוס קלונר והסופר חיים גורי, לסיור במקום. יש לציין שהמשטרה פנתה אל האישים הנכבדים באופן ישיר, וללא תיאום עם הועד. לצערנו פרופ' עמוס קלונר לא עודכן מראש ע"י הועד על פרטי המנהרה ומקומה, ומשום כך לא התגלו סימנים למערה חדשה בסיור זה. פרופ' קלונר אמר שהוא אינו מוציא מכלל אפשרות שאכן קיימת מנהרה במקום. בתגובת לסיור זה הודיע הועד שפרופ' קלונר הוטעה ולא נלקח למקומות הנכונים. כמו כן, נודע לועד שהסיור לא נעשה בכל האזורים במסגד אל-אקצע הקדום. לוועד יש עדויות מצטלבות על קיומה של מנהרה, וכמו כן, כתב קול ישראל, דני זקן, הצליח להכנס למקום בשבוע שעבר, וראה את המנהרה במו עיניו. זקן ראה כבל חשמל ועליו שורה של מנורות מובילה אל פנים המנהרה, שפתחה נמצאה חבוי בתור בור קדום. אין כל ספק שאכן ישנה מנהרה במקום המוחבאת ע"י הוואקף כאשר בביקורים מתואמים איתו, והמשטרה מצטיירת כגוף תמים אשר מולך שולל.

 

01-01-22: ההרס הארכיאולוגי מגיע לשיאים חדשים

תעלה חדשה באזור כיפת הסלע: בשבת האחרונה הוואקף חידש את החפירות, אך הפעם היה זה באיזור כיפת הסלע, ובאזור "הרמה". החפירות בוצעו על-ידי טרקטור מסוג JCB, ונחפרה תעלה באורך של כ35מ' ובעומק של כ60 סמ' !!!. מטרת חפירות אלו היתה לשם התקנת צנרת. זו הפעם השנייה שהוואקף מבצע חפירות באזור זה. בשנת 1976 ביצע הוואקף עבודות דומות סביב מתחם כיפת הסלע, ובהם התגלה קיר קדום בנוי אבני גזית גדולות. הקיר היה באורך של כ5 מ' וברוחב של כ2 מ', וככל הנראה היה חלק של אחד מעזרות המקדש. באזור כיפת הסלע סלע היסוד בהר הנו בעומק לא רב, ולכן הסיכוי שיפגעו שרידים קדומים בחפירה קלה באזור, גבוהים ביותר.

(צילום של משטרת ישראל של התעלה החדשה באזור כיפת הסלע, כאשר העבודות מצויות בשלבי סיום).

 

מנהרה חדשה סמוך לכותל הדרומי: הוועד הארכיאולוגי למניעת הרס עתיקות בהר הבית קיבל ראיות מוצקות על תחילתם של עבודות חציבה/חפירה של מנהרה חדשה בין אל-אקצע-הקדום לאורוות שלמה. תחילתה של המנהרה נראתה בבור קדום המצוי בפינה שבין הכותל הדרומי לבין הקיר המזרחי של מעבר עולי הרגל הקדום של השער הכפול. בכל האזור קיימים עדיין שרידים מימי בית שני, שאין בידינו מידע על מה עלה בגורלם. המשטרה מכחישה שמתקיימים עבודות מעין אלו, אך לצערנו המשטרה משקרת בעניין. כמו כן, לשוטרים אין כל גישה לחללים התת-קרקעיים בהר שהפכו כעת למסגדים חדשים, ואינם בעלי כישורים מתאימים לזהות מנהרות חדשות בחללים התת-קרקעיים בהר הבית.

 

 

01-01-21: הוואקף הודיע על הפסקת החפירות במתחם הר הבית.

01-01-21: אישי ציבור לברק: הפסק את החפירות בהר הבית.

01-01-04: כעת יש לנו בטחון מלא ששבר מזוזת השער אשר התגלה בשפכים בנחל קדרון ע"י רשות העתיקות הנו חלק של מזוזת שער מפואר מימי הבית השני, ויתכן שמדובר בשער של בית המקדש.

01-01-04: שרטוט חדש המתאר את איזורי הבניה וההרס בהר הבית נוסף לדף הפתיחה של האתר.

01-01-03: פעילות חשודה מתחרשת בימים האחרונים בהר הבית. אמש כובתה במכוון התאורה בהר במשך כשעה. זו היתה הפעם הראשונה שכיפת הסלע לא היתה מוארת בלילה, מאז התקנת התאורה החדשה מלפני מספר שנים.

00-12-27: המשאיות שיצאו מהר הבית בשבועות האחרונים שפכו את שפכיהם באזור מחסום חיזמה ליד פסגת זאב.

00-12-16: החפירות ההרסניות בהר-הבית חודשו (עדכוני השבועות האחרונים)

מאז סיורו של ח"כ שרון בהר, נאסרה הכניסה לישראלים וליהודים. מסיבה זו קשה היה לנו לקבל עדכונים שוטפים על קצב והיקף העבודות שמבצע הוואקף. המידע להלן הגיע לועד למניעת הרס ארכיאולוגי בהר-הבית ממקור מהימן, ושופך אור קודר ביותר על מצב עתיקות הר-הבית:

·         מצפון-מערב לארוות שלמה, נחפרה תעלה בעומק של 1מ' ורוחב של 3-4 מ' (לא ברור מהו  ארכה).

·         באזור שער הרחמים מתחרשות עבודות בניה. אין לנו פרטים מדוייקים על היקף העבודות.

·         70 משאיות מלאות עפר נראו יוצאות מן ההר בעשרת הימים האחרונים.

·         לפני כארבעה ימים נכנס להר-הבית רכב מכני כבד (JCB) מלווה בכשבעה משאיות. לרכב יש יכולת לפצוץ סלעים.

·         הטרסות החדשות, שנבנו בבור המשמש כמורד כניסה לאורוות שלמה, רוצפו.

·         ראש הממשלה, אהוד ברק, אישר לוואקף לרצף שטח נוסף בגודל של 200 מ"ר. בפעם האחרונה שרה"מ אישר לוואקף לרצץ שטח של כ2700 מ"ר, הוואקף ריצף שטח של כ4000 מ"ר.

·         ראש הממשלה אישר כניסתן של כשישה משאיות ביום למתחם הר-הבית.

·         כמות גדולה של בלוקים, מלט וחמרי בנייה נוספים הוכנסה להר.

·         גם אנשי רשות העתיקות מנועים מלהכנס להר. ישנו סיכום שאנשי הרשות יכולים ללוות את המשאיות היוצאות מן ההר למקום השפיכה.

·         רשות העתיקות והיועץ המשפטי לממשלה רואים בחומרה רבה את הנעשה, אך מנועים מלפעול, מפני שהדברים נעשים באישורו של רה"מ. הועד למניעת הרס עתיקות בהר-הבית הודיע ליועץ המשפטי לממשלה, שאם מדינת ישראל לא תנקוט בצעדים ע"מ לאכוף את חוק העתיקות בהר-הבית, הועד יעתור לבג"ץ.

 

00-11-13: כאשר עיני כולם נשואות למהומות ברחבי הארץ, הוואקף ממשיך בעבודתו נסתר מעין כל. אזור אורוות שלמה, אל-אקצע הקדום וחללים נוספים באזור הכותל המערבי "נוקו" בימים האחרונים, תוך כדי פינויים של ממצאים ארכיאולוגים רבים. בשל העובדה שהעבודות נעשות מתחת לפני הקרקע, כמעט ולא ידועים לנו פרטים על היקף הנזק הארכיאולוגי במקום.

00-10-3: באתר זה לא יופיעו עדכוני חדשות לגבי המהומות האחרונות שמחוללים הפלשתינאים. למהומות אלו אין קשר לארכיאולוגיה של הר-הבית, ואף לביקורו של ח"כ שרון בהר. מהומות אלו החלו יומיים קודם. עובדה שה"מצור" שבצעה ישראל על הר הבית (ראה דווח קודם) , שהנו סמן רבוני מובהק, לא גרר למהומות.

00-9-21: משטרת ישראל אינה מאפשרת הכנסת חומרי בנייה להר-הבית מזה כשמונה ימים. זהו צעד יוצא דופן במדיניותה של ממשלת ישראל, מפני שעד כה כל הניסיונות לעצירת כניסתן של חומרי בניה למתחם ההר החזיקו מעמד, לכל היותר, למשך יומיים. בנוסף ל1600 מ"ר שכבר רוצפו, הוואקף המוסלמי מתכנן לרצף שטח נרחב נוסף. את דבר זה ממשלת ישראל אינה מעוניינת לאשר בינתיים. מנהל הוואקף קובל על כך בחריפות, ומאשים את ישראל בהטלת מצור על הר-הבית, שיגרור את האזור לעימות.

00-9-03: מגזין הארכיאולוגיה Biblical Archaeology Review פרסם תמונות חדשות מההרס בהר הבית.

00-8-29: הציבור מתבקש לעזור בהצלת עתיקות הר-הבית.

פרוייקט סינון שפכי הר הבית מתקדם. נראה כי החפירה תתבצע בראשות הארכיאולוג דר' גבי ברקאי, בחסות אונ' בר-אילן. אך עדיין חסרים המשאבים הכספיים, ועלינו לגייס כ40,000$ לפרוייקט זה. עד כה, הצלחנו לגייס רק כשמינית מסכום זה מתורמים בודדים. אי לכך אנו פונים אל הציבור הרחב בבקשת לתמיכה כספית בכל סכום שהוא, על מנת לקדם את בפרוייקט, לפני שיהיה מאוחר מידי. אנו נפרסם רשימה מלאה של התורמים (אלא אם כן, יצוין אחרת ע"י התורם), ונשלח דו"ח מלא של הממצאים לכל תורם. לפרטים נוספים אנא לחצו כאן.

00-8-23: יותר מאלפיים איש חתמו כבר על העצומה.

00-8-23: השבוע התקיים דיון מיוחד במשרד היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות בקשת הוואקף המוסלמי לרצף שטח של כ2 דונם בהר הבית. המצב בו הוואקף מבקש אישור לתכניותיו ממשטרת ישראל הינו הישג של הועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית שהפעיל לחץ כבד על משטרת ישראל בחודשים האחרונים לעשות ככל האפשר למנוע את ההרס. במשרד היועץ המשפטי דנו כיצד לאשר בקשות אלו של הוואקף המוסלמי.

00-8-23: חברי הועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית נפגשו בשבוע שעבר עם השר לעינייני תפוצות , הר מיכאל מלכיאור. חברי הועד הציגו לשר את הנתונים על ההרס הארכיאולוגי שמבצע הוואקף בחודשים האחרונים ובקשו להפגש עם רה"מ בנושא. כיום נודע ממשרדו של השר מלכיאור, שרה"מ, השר לבטחון פנים ושר המשפטים מכחישים כל קיום של עבודות בנייה בהר הבית בחודשים האחרונים.

00-8-23: לועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית הצטרפו מספר חברים חדשים: (אלוף במיל.) דן שומרון - רמטכ"ל לשעבר, פרופ' אוריאל רייכמן, פרופ' עמוס קלונר - ארכיאולוג מאונ' בר-אילן וחבר המועצה לארכיאולוגיה, פרופ' משה כוכבי - ארכיאולוג מהאונ' העברית וחבר במועצה לארכיאולוגיה, פרופ' אליעזר אורן - ארכיאולוג מאונ' בן גוריון.

 

 • 16-7-00: I had a conversation with policemen from the police spot on the road entrance to the Temple Mount near the Lion's gate. They said that they usually don't permit trucks to enter the old city, but trucks that go to the Temple Mount have a special permit from the police high officers. The last truck that they remember entering the Temple Mount was a week and a half ago. They also said that two weeks ago they were directed to prevent trucks and heavy machinery from entering the Temple Mount. This situation managed to exist for about 2 days, but due to heavy pressure from the Waqf's authorities they had to restore the previous permit of allowing heavy machinery to enter the Mount.
 • 16-7-00: I've visited the Rockefeller museum (IAA main offices) and found the architectural marble stone in the backyard. Check out the updated page about this stone.
 • 09-7-00: Correction: A few people who read the article mentioned below (7-7-00) have put to my attention the possibility of a misunderstanding. Drori may have referred to the new entrance when he said 'monumental gate'. I've talked to Kobi Finkler, the journalist, and he backs up what he has wrote. He told me that Drori even showed him a picture of the gate and it has nothing to do with the archways of Solomon's stables. He will check this out with Drori for more details.
 • 09-7-00: A New aerial picture from Chai Vekayam movement reveals further construction plans. More trees where uprooted in a further west area.
 • 07-7-00: "On last December dig - A monumental gate that stood in the site was breached" - says IAA director, Amir Drori, on an interview to the weekly newspaper Makor Rishon. This is the first time Drori has given any details about what does the IAA know about the archaeological destruction from the Waqf's dig north of the 'Solomon's Stables'. Evidence to this gate is a carved fragment of an architrave or a doorjamb found in the Temple Mount debris in the Kidron valley by the IAA. See 17-5-00 for a pictures.
 • 07-7-00: In the last week heavy renovation work is done in Al-Aqza mosque. Earlier this week heaps of slab stones were seen near the mosque. These slabs were moved and concentrated south from the Golden Gate. The current Al-Aqza mosque was build in the 11-12 century CE, on top of the earlier mosque that was ruined in the 1033 earthquake. This makes us date the slabs to the 11-12 century CE.
 • 07-7-00: We are calling senior archaeologists from other countries to join the CPDATM, and sign our petition. Forgeign scholars support could really help our struglle to save the Temple Mount's antiquities.
 • 07-7-00: I got 2 new reports about construction south of the Dome of the Rock's platform stairs. One report from Monday says it was just a little renovation in one of the stairs. The second, which is updated to yesterday, says piles of earth are seen in that location. More details to come.
 • 02-7-00: Additional public figures and archaeologists joined the CPDATM. The current members of the CPDATM are:

Archaeologists: Prof. Avraham Biran, Prof. Amihai Mazar, Prof. Ehud Nezer, Dr. Eilat Mazar, Dr. Gabriel Barkai, Dr. Zeev Meshel. Other members: Teddy Kolek, Chaim Guri, A.B. Yehoshua, Yzhar Smilansky, Prof. Avi Revitzky, (Gen.) Meir Dagan, Zvi Zamir, Ytzchak Chopi, Yoram Yair, Shlomo Lahat, Attr. Shmuel Berkovitz, Michael Gal, Israel Caspi, Dr. Orit Zur.

 • 02-7-00: The few archaeological data we could achieve from the dumps in the Kidron, is now also in a hazard. Eilat Mazar, a few archaeology students and me went to visit the dumps in Kidron. Check a new page about the new Kidron Dumps.

 • 02-7-00: PM Ehud Barak has reacted to an urgent application of the CPDATM regarding the expected digging for sewage concrete pipe installation. We still don't know what desicions he will take.
 • 02-7-00: Huge section of concrete pipe"As I ascended the Temple Mount this morning at 9:30 AM, I immediately noticed a tractor working along the eastern side of the Mount. In addition to all of the activity, construction, and building materials that I have already described, this morning I also saw a huge section of concrete pipe, the type that is used in major municipal waterworks projects and buried very deep. I also saw that work was being done with heavy-duty steel plumbing pipes. I could clearly see portions of pipe that had been freshly laid in the area. I also saw a section of plastic casing which is used to contain electrical wiring." , A report from Chaim Richman who is now constantly visiting the Temple Mount.
 • 29-6-00: We need assistance with translations of documents from Hebrew to English and English to Hebrew. Please Contact me if you can help with this.
 • 29-6-00: An excellent editorial article in the Jerusalem Post.
 • 29-6-00: Taking Aerial photos from above the Temple Mount is now also forbidden.
 • 29-6-00: An excellent article written by Nadav Shragai from Haaretz newspaper.
 • 29-6-00: "Yesterday, while walking along the eastern side of the Temple Mount, from south to north, all the evidence of major construction were clearly present. The area is in complete disarray; large portions have been cleared and leveled. Several structures are already in advanced stages of construction; new paving is underway and everywhere, there are large heaps of rubble which clearly contain significant archeological remains. As I had noticed on my visit the previous week, large consignments of construction blocks have been delivered to the site. However, yesterday as I was walking I also saw a large amount of brand-new, long plumbing pipes, the type that is used to lay the plumbing and water systems in large buildings. There were enough pipes there to facilitate the plumbing for a very large structure." Says Chaim Richman who visited the Temple Mount yesterday. The most disturbing evidence is the pipes, because this means more diggings!.
 • 28-6-00: A small Demonstration near the Lion's gate, against the Waqf's destruction of Temple Mount took place today. The demonstrators were attacked by a mob of 150 Moslems who were organized by the Moslem Waqf on the mount. They tore their signs and beaten them. The police arrested 5 men.
 • 28-6-00: The meeting at the Prime Minister office ended up in an Orwellian statement released after the meeting, the Prime Minister's Office declared that Barak remained committed to "preserving the status quo and preventing archeological damage." National Security Adviser Danny Yatom later explained that Barak's idea of "status quo" was not to prevent the Wakf from continuing its unsupervised construction. (I don't understand how the current destruction can be called "Status Quo"?)
 • 28-6-00: For over a week the CPDATM has been sending urgent applications to the Prime Minister. The PM office is refusing to relate to these applications in any way.
 • 28-6-00: Illegal Temple Mount construction continues : Destruction described as devastating
 • 28-6-00: Biblical Archaeology Review is now covering the Destruction on the Mount with a call for help.
 • 28-6-00: PM calls urgent meeting on Temple Mount construction
 • 28-6-00: A new Hebrew article by Eilat Mazar that well expresses the Archaeological Atrocity.
 • 27-6-00: Tractors and trucks are working on the Mount. A large area is being prepared for pavement construction.
 • 26-6-00: A big cloud of dust was seen today between 18:30-19:30, while a tractor near the Golden Gate was doing construction work. We still don't know exactly what was done there. The CPDATM has urgently applied to Prime Minister, Ehud Barak, to immediately stop the construction.
 • 26-6-00: Aerial Photos -Check out these new aerial photos taken 8 days ago.
 • 26-6-00: The Committee for the Prevention of the Destruction of Antiquities on the Temple Mount met with the State Attorney General, Elyakim Rubinstein. The A-G agreed that the situation on the Temple Mount is most severe. He said that some action to prevent further building had been taken, and more actions will be taken in the future. He directed the police not to allow the entrance of more construction materials. Surprisingly, the A-G was not aware of the media coverage prohibition, and said that there is no law that can base that. See Haaretz / Jerusalem Post reports.
 • 26-6-00: Famous writers sent a letter to PM Barak demanding to stop the destruction on the Temple Mount. See Haaretz report.
 • 22-6-00: State Attorney General Elyakim Rubinstein will on Thursday meet with senior police commanders and members of the General Security Service (GSS/Shin Bet) to evaluate the situation.
 • 22-6-00: Thanks to Chaim Richman's awareness we realize now that Several new ornamental skylights, fashioned of metal and glass, have recently been affixed in the floor over the area where an underground mosque has been established in Solomon's Stables. Click here to view them.
 • 22-6-00: Now you can view some of the pictures I've taken on the tour. Click here to view them with Hebrew comments. More pictures to come.
 • 21-6-00: Some of the pictures from the last tour can be seen on Aruz7. I will publish a more detailed page in a few days.
 • 20-6-00: The IAA has sent an urgent letter to the Attorney General, warning on immediate danger to the section near the eastern wall of the Temple Mount. It is a section of a vault that is continuing north from the Solomon's Stables. In the last days the Waqf has begun disassembling this section. It can be seen in the pictures that will be published here in a few days. An archaeological excavation in this vault can teach us a lot about the area north from Solomon's Stables.
 • 20-6-00: The MKs tour was a major disappointed. The media was not allowed to join us. We could not enter the subterranean structures in order to examine the amount of construction there. We were not allowed to take any pictures. The Waqf's men caught me taking pictures. The Old city police commander, Raa'nan Tal, attacked me. He pushed me and threaten to expel me out of the Mount. The Waqf has managed to hide most of the construction materials that were seen in the video. The new pictures will be published in a few days.
 • 19-6-00: The website is now partly available in Hebrew.
 • 19-6-00: The MKs tour will take place on Tuesday. We are going to ascent the mount with cameras to document the destruction. I hope things won't blow up in the last minute. IAA director and Jerusalem's district police commander will also join the tour.
 • 18-6-00: Islamic Movement planning 4th mosque for Temple Mount


The Islamic Movement in Israel has a master plan to build a fourth mosque on the eastern side of the Temple Mount, according to a detailed report prepared by security officials concerning how the Waqf (Islamic religious trust) and the Islamic Movement envision the holy site. The construction of the mosque is a long-term plan which is currently only in the discussion stage, unlike the other plans outlined in the report.
More on the issue (English/Hebrew).

 • 18-6-00: THIS TIME IT IS REALLY A DISASTER.

I've just seen an amateur video taken a week ago in the new construction area. There is an enormous amount of construction with big masonry stones. The whole east side of the temple mount has become a construction area. Again, trucks are seen entering and existing the mount. There are many new piles of earth. This time it is really a disaster. The new planned construction area is right on the remains of our Temple (According to the tradional conjecture, which places the holy of hollies at the Dome of the Rock). (Pictures will be published soon)

 • 18-6-00: The IAA and the CPDATM has agreed to cooperate together.
 • 15-6-00: The Committee for the Prevention of the Destruction of Antiquities on the Temple Mount will meet today with IAA Director, Amir Drori.
 • 15-6-00: It seems like a group of MKs will join together next week for a tour on the Temple Mount that will include documenting the recent construction and the archaeological relics that are kept on the Mount.
 • 15-6-00: Inspection of Temple Mount works is stopped by police.
 • 13-6-00: Reliable sources say that additional trucks were seen entering and existing the Mount.
 • 13-6-00: The Temple Institute of Jerusalem has produced a film which documents the archeological destruction and sacrilege of the Temple Mount. This video is called "Reviving the Stones: The Story of Israel's Unfinished Struggle to Claim the Temple Mount." It contains exclusive interviews and footage, and exposes the reality of the Temple Mount today. For information on ordering this video directly from the Temple Institute, contact them at temple@temple.org.il
 • 12-6-00: The Media is also reporting about the new construction near the Golden gate. Pictures that were taken a month ago show the construction materials that were prepared for this.
 • 12-6-00: Check out IMRA's translation of the Committee for the Prevention of the Destruction of Antiquities on the Temple Mount letter published in Haaretz (8-6-00).
 • 12-6-00: Minister for Jerusalem Affairs Haim Ramon met with The Committee for the Prevention of the Destruction of Antiquities on the Temple Mount. Ramon said that the construction is in it's end and there is nothing much that could be done now. He also said that he will not let the Wakf cross any 'red lines'. However he was not aware that IAA archaeologist are not allowed to document or take pictures on the Mount.
 • 11-6-00: The 'Committee for the Prevention of the Destruction of Antiquities on the Temple Mount' has published a big add in Haaretz daily newspaper. The add contained a petition directed to Israel's Prime Minister to stop the antiquities destruction on the Mount. 80 Knesset Members have signed this petition and many other famous public figures. Don't forget to add your name to the petition too.
 • 10-6-00: I was just reported that a new paving construction on the North-Eastern section of the Mount. Updates will come soon.
 • 17-5-00: Yehuda Ezion has managed to get pictures of artifacts drawn out from the debris by the IAA. In these pictures appears an impressive large stone fragment, which was part of a gate jamb. According to archaeologist, Professor Ronnie Reich, the profile of this stone is very similar to part of the gate jamb in the Triple Gate at the southern wall of the Temple Mount, which is dated to the Second Temple Era. Click here to view the stone.

·         The pit, which became an entrance to a large mosque, is almost done. The floor is already covered with stairs. This situation makes it almost impossible to have a rescue dig in the near future.

·         Many piles of stones are still kept on the Mount. Some of them have significant archaeological value. We are still trying to get permission for archaeologists to examine them. Click here to see new pictures from the recent construction.

·         The IAA is not publishing the finds of their examination in the Kidron dumps, but I have a brief report of their results and I will soon publish it on this site. Meanwhile you can read Tamar's Hausman summary in the Jerusalem Post.

·         Following to our application, the Minister of Internal Defense has ordered the police to prevent trucks from entering the Temple Mount. Unfortunately this doesn't apply for tractors that are still seen working on the Mount.

·         There are some more media news reports that I occasionally add to the site. Check out 'The Destruction in the News'.

 

 

חזרה לתפריט ראשי