תמונות מסיור ח"כים בהר הבית 20/6/00 - י"ז סיון תש"ס

 

כל האישורים שנתנו מראש על-ידי המשטרה בוטלו במהלך הסיור בעקבות דרישות הוואקף המוסלמי. כלי התקשורת נשארו בחוץ, היה איסור לצלם (כולל לח"כים) ולא נכנסו לאורוות שלמה ואל-אקצע הקדומה מפני שבאותה עת היתה "תפילה" במקום. לצערי הח"כים לא עמדו על דעתם לבצע את הסיור באופן שבו סוכם מראש.

תמונות אלו צולמו בהסתר כאשר כעשרה אנשי וואקף משגיחים על הקבוצה. את המצלמה החזקתי ביד, ומדי פעם צלמתי מבלי להסתכל בעדשה. בסופו של דבר אנשי הוואקף שמו לב לדבר ודרשו שאמסור להם את המצלמה. סירבתי והם פנו לשוטרים. מפקד העיר העתיקה, רענן טל, דרש שהכניס מייד את המצלמה לתוך התיק. נעתי לדרישתו, ואז לתדהמתי, הקצין הבכיר הרים עלי יד תוך כדי איומים ודחף אותי קדימה.

לצערי לא נכנסו למבנים התת-קרקעים שאין לנו כל ידיעה על היקף העבודות המתרחשות במקום, בייחוד באל-אקצע הקדומה.

תמונות נוספות מצלום וידאו, שנעשה 10 ימים קודם לכן, יפורסמו בהמשך. בתמונות אלו ניתן לראות כמויות עצומות של לבני בנייה וחמרים

נוספים. נראה שאנשי הוואקף "ניקו" קצת את השטח לפני שהסיור.

 

  

בתמונה זו נראה הבור שנחפר לפני כ8 חודשים. מידות הבור 50*40*12 מטר. בצד שמאל ניתן לראות שרידיו של קמרון קדום שעדיין לא פורק. קמרון זה הנו המשך של הקמרון המזרחי ביותר באורוות שלמה. אופי בנייתו תואמת לימה"ב. הוואקף החל לפרק קמרון זה כפי שניתן לראות בתמונה. רשות העתיקות הגישה פניה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה, שבו היא מתריעה על נזק שעומד להגרם לאזור הכותל המזרחי של הר הבית. בדיקה ארכיאולוגית של קמרון זה לפני פירוקו הנו הסיכוי היחידי לקבל מידע ארכיאולוגי על האזור מצפון לאורוות שלמה לפני שהעבודה במקום תושלם. יתכן וקמרון נוסף המשיך את הקשת הרביעית, כפי שהעידו שוטרים שעברו במקום. עמודים שחיברו בין קירות הקמרון נראים בערימות האבנים שעדיין לא פונו משטח ההר. ראה תמונה מספר 4.

 

חלקו המערבי של מורד הכניסה למסגד אורוות שלמה.

 

עבודות בניה סמוך לחומה המזרחית.

ערימות עפר מצפון לאורוות שלמה. עפר זה יובא מחוץ להר לצרכי בניה

 

משטח שנוקה לצורך בנייה. כ50 מ' ממזרח לרחבת כיפת הסלע.

 

עמודים עתיקים, כותרות, ואבנים נוספות שסוננו מתוך ערימות העפר מוחזקים בהר . המשטרה אינה מאשרת לארכיאולוגים לבדוק ולתעד ממצאים אלו.

 

גג אחד ממספר מכולות שהוצבו באזור שמדרום מערב לשער הרחמים.

מבנה המצוי בשלבי בניה. מיקומו כ70 מ' ממערב לכותל המזרחי.

 

תמונה זו צולמה מרחוק מפני מנכ"ל רשות העתיקות החליט שבאזור זה "אין מה לראות". אך מתמונה זו ניתן לראות "שיש מה לראות" וזה חלק מחמרי בניה שהיו מפוזרים קודם לכן על כל פני השטח.

 

 

 

ערימות אבנים רבות פזורות בשטח המזרחי של הר הבית.

אבנים נוספות בעלות ערך ארכיאולוגי רב. השבר במרכז (שקית שחורה מונחת עליו) נראה קדום ביותר. זיהויו טעון בירור.

מאחור נראים מכולות , מבנה לבנים חדש וציוד מכני לצרכי בניה.