אתמול החלה בהר-הבית חפירה חדשה של תעלה באורך עצום של יותר מ-120 מ'. מטרת החפירה היא להתקין תשתיות חשמל במקום. עומקה של התעלה הוא כ-1.5 מ', והיא נחפרת באמצעות כלי מכני כבד. תוואי החפירה עובר סמוך לרמה של כיפת הסלע מצפון וממזרח. באזור זה נחשף בשנת 1970, בחפירה דומה לזו, קיר קדום מתקופת בית המקדש השני, שיש שזיהו אותו עם אחת מקירות העזרה של בית המקדש.

  בהר-הבית מעולם לא התבצעה חפירה ארכיאולוגית, למרות שזהו האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר בארץ. אף ארכיאולוג שאני מכיר לא היה מעלה על דעתו שרשות העתיקות תתיר לבצע חפירה ארכיאולוגית באתר ארכיאולוגי כה רגיש באמצעות כלי מכני כבד. שכבות העפר והממצאים בחפירה כזו מאבדים את ההקשר שלהם, ושרידים קדומים עשויים לההרס. אין זה משנה כלל אם קיימת או לא קיימת נוכחות של פקח ארכיאולוגי במהלך חפירה מעין זו, כל עוד אין באפשרותו לבצע פיקוח ארכיאולוגי מלא הכולל: ציור חתכים, סינון העפר, רישום והפרדת העפר על-פי השיכוב במקום. פקחים ארכיאולוגים נשלחים למקומות שבהם לא ידוע האם יש בהם שרידים ארכיאולוגים, ואילו באתרים ארכיאולוגים מוכרזים מבצעים ראשית כל חפירת הצלה, ורק לאחר מכן השטח משוחרר לבניה.

  מעבר לכל האמור לכך, בחפירה מעין זו יכולים לצוץ על פני השטח פריטים ארכיאולוגים יקרי ערך כגון, חותמות או שרידי כתובות קדומים. אין כל ערבות לכך שפריטים אלו לא יכנסו לכיסו של אחד הפועלים במקום.

  באזורים שונים של התעלה שנחפרה נראו אבני בניה שונות שהוצאו החוצה, וביניהם אבנים ארכיטקטוניות מגולפות!

 

להלן קטע וידאו שצולם היום (28/8/07) ובו נראה מחפרון מסוג JCB חופר תעלה ממזרח לרמה של כיפת הסלע.

*******************

*******************

 

 

תמונות של התעלה באזור שמצפון לרמה של כיפת הסלע

 

תמונות של התעלה באזור ושממזרח לרמה של כיפת הסלע

 

פריטים ארכיטקטוניים מגולפים שהוצאו מהתעלה