השתתפות בסינון העפר מהר הבית

אופי הפעילות

הפעילות המוצעת למבקרים אורכת כשעתיים ואינה כרוכה במאמץ גופני. באתר תנאים מתאימים לכל עונות השנה.

הפעילות מיועדת לכל הגילאים ומתאימה גם למשפחות. אנו מתאימים את ההדרכות לאופי הקבוצה. כאשר מדובר בקבוצות של מוסדות חינוך הגיל המינימלי הוא 10.

הפעילות מתחילה בסרטון או מצגת וממשיכה בהדרכה על עבודת הסינון. פעילות הסינון נמשכת כשעה או יותר ולאחריה הקבוצה מכונסת לסיכום קצר וסקירה של ממצאים נבחרים שנתגלו במהלך עבודת הסינון של הקבוצה.

שימו לב: עברנו למיקום חדש. איננו פועלים יותר בגן לאומי עמק צורים, אשר בו ממשיכה להתקיים פעילות של סינון עפר מאתרים אחרים ולא מהר הבית. נא לא להתבלבל עם ‘החוויה הארכיאולוגית בעמק צורים’.


התאמנו את האתר להנחיות התו הסגול. מספר המבקרים הוגבל ואנו דואגים לניקוי מוקפד של הציוד, המתקנים וחדרי השירות. העבודה מתקיימת באוויר הפתוח תוך חבישת מסכות, ושמירה על ריחוק בין המשתתפים.

כמו כן, אנו מציעים כעת גם אפשרויות נוספות לפעילות הסינון כגון סינון מרחוק באמצעות שיחת וידאו או ניידת סינון שתגיע אליכם. ראו פרטים נוספים במידע נוסף למטה.

מידע נוסף

חובה לבצע הזמנה מראש. ישנם ימים משתנים באמצע השבוע שהאתר סגור. זמני הפתיחה המעודכנים ביותר מופיעים בממשק ההזמנות בתחתית הדף.

קיץ:

ימים א’-ה’: 09:00 עד 17:00/18:00 (כניסה אחרונה בשעה 15:00).

*ימי ו’: 09:00 עד 13:00 (כניסה אחרונה בשעה 11:00).

חורף:

ימים א’-ה’: 08:00 עד 16:00 (כניסה אחרונה בשעה 14:00).

*ימי ו’: 08:00 עד 13:00 (כניסה אחרונה בשעה 11:00).

*בימי ו’ האתר פתוח להרשמה לקהל הרחב רק לאחר הזמנה של קבוצה מעל 25 איש. לקבוצות קטנות יותר מומלץ לנסות לבדוק מספר ימים קודם למועד ביום ו’ המבוקש, האם האתר יהיה פתוח.

 • 35 ₪ מבוגר (גיל 18 ומעלה).
 • 20 ₪ ילדים (גילאים 7-17).
 • 100 ₪ למשפחה גרעינית או סבים ונכדים (עד 6 ילדים).
 • 40 ₪  כרטיס משולב: סינון + סיור בגבעת התחמושת (לילדים ונוער)
 • ילדים מגיל 6 ומטה אינם צריכים לשלם.

אתר הסינון נמצא במצפה המשואות, ירושלים, קרוב לאוניברסיטה העברית, הר הצופים.

כתובת האתר: מרטין בובר פינת יצחק הנדיב, ירושלים.

בתחבורה ציבורית:

האתר במרחק הליכה קצר מתחנות האוטובוס הבאות:

 • קווים 17, 19, 19א, 30, 34, 34א, 42, 48א, 53, 68 לתחנה “מרטין בובר/מנהרת הר הצופים” (2 דקות הליכה לאתר הסינון).
 • קו 84 לתחנה “דרך מנהרת הר הצופים/מרטין בובר”.

ברכב:

חניה בתשלום – בחניון האוניברסיטה העברית בקצה רחוב בנימין מזר. יש להקליד בוויז (waze): “מצפה המשואות – חניה”  (קישור בווייז). לאחר שחניתם עליכם לחצות את הכביש לכיוון אתר הסינון המתוחם בגדר היקפית, קיים שילוט הכוונה בצבע חום המפנה למצפה המשואות.

חניה ללא תשלום ברחוב “הדסה למפל” קישור בווייז . עליכם לחנות בתחילת הרחוב, משם בהליכה רגלית (דקה הליכה). בצומת הכניסה לרחוב יש לפנות ימינה ובצומת הבא שוב ימינה לכיוון שער הכניסה למתחם מצפה המשואות. שימו לב – אין לרדת לכיוון הגן הלאומי עמק צורים.  מתחם הסינון נמצא מעל להדסה למפל.

מפת הגעה לאתר הסינון

פעילות הסינון מרחוק הינה פעילות אינטראקטיבית באמצעות שיחת וידאו חיה (באמצעות ZOOM או WhatsApp) בין המשתתף לבין הארכיאולוג הנמצא בשטח. השיחה היא שיחה פרטית ויכולה להתקיים עם משתתף אחד או קבוצת משתתפים, אך רק באמצעות נקודת תקשורת אחת. במהלך השיחה המשתתף מקבל הסברים שונים על מפעל הסינון ועבודת הסינון והממצאים. המשתתף צופה בנפה יחד עם הארכיאולוג ויכול להנחות את הארכיאולוג להרים ולבחון פריטים שונים שבהן הוא מבחין באמצעות שיחת הוידאו.

הפעילות אורכת כחצי שעה, ומתקיימת על פי התכנית הבאה:

 • הכרות ראשונית עם הארכיאולוג המסנן ומבוא קצר לפעילות.
 • בחירת דלי לסינון.
 • שטיפת החומר על גבי הנפה על ידי הארכיאולוג.
 • סקירת החומר השטוף על הנפה וליקוט הממצאים יחד עם הארכיאולוג .
 • סיכום וסקירה של ממצאים נבחרים שנתגלו במהלך השבוע האחרון.
 • שאלות ותשובות עם הארכיאולוג.

ניתן להזמין את הפעילות באמצעות ממשק ההזמנות למטה. (מחיר הפעילות 90 ₪).

בתי ספר, בתי אבות, קהילות ומוסדות נוספים, מוזמנים להזמין אותנו אליכם.

כל סבב של פעילות מתאים לעד 30 משתתפים (או כ-15 בתקופת מגבלות קורונה) ואורך כשעה וחצי עד שעתיים. הפעילות כוללת הרצאת מבוא לארכיאולוגיה של הר הבית, הסיפור של מפעל הסינון, הדרכת עבודה, סינון והסבר על הממצאים שנתגלו. ישנה אפשרות לקיים ההרצאה ארוכה ביותר (כשעה וחצי עד שעתיים) ובכך לאפשר הדרכה מעמיקה ברמה גבוהה עבור כלל חברי המוסד.

בתקופת מגבלות הקורונה הסינון מתבצע על-פי הנחיות משרד הבריאות! העבודה מתקיימת באוויר הפתוח תוך חבישת מסכות, כפפות ושמירה על ריחוק בין המשתתפים.

לפרטים נוספים, מחירים והזמנות צרו עמנו קשר ב: booking@tmsifting.org

התנדבות באתר הסינון

אנו שמחים מאד לקבל מתנדבים, אך מכיוון שהדבר דורש מאתנו הקצאת עובדים לליווי המתנדבים, ההתנדבות כרוכה בבהתחייבות ל-14 ימי עבודה לפחות, ונכונות לביצוע עבודות שיש בהן מאמץ גופני או עבודות משרדיות (כגון רישום על חרסים). מתנדבים באתר עוברים שלשה ימי הכשרה שבעקבותם הם מקבלים הסמכה להדריך ולבדוק את עבודת הסינון של המבקרים המגיעים לביקור קצר באתר.

איננו מספקים הסעות וארוחות, כך שעל המתנדבים להגיע בכוחות עצמם לאתר, ולהביא בעצמם את ארוחת הצהריים שלהם.

יש לתאם את ההתנדבות מראש. ניתן ליצור עמנו קשר בטלפון 02-5667067 או באמצעות הדוא”ל: contact@tmsifting.org

התנדבות במחקר הממצאים

למעוניינים להתנדב במעבדת המחקר של הפרויקט, נא שלחו קורות חיים ל: contact@tmsifting.org וניצור עמכם קשר במידה והכישורים שלכם יתאימו לצרכי המחקר.

בשלב זה אנו זקוקים לסיוע בעיקר בתחומים הבאים: ספירת ממצאים והזנת נתונים במחשב, צילום סטודיו, עריכה גרפית, תיכנות ב-ACCESS וב-SAS.

סטודנטים לארכיאולוגיה המעוניינים לסייע לנו בהתנדבות כעוזרי מחקר מוזמנים גם הם לשלוח קורות חיים.

עבור קבוצות מאורגנות באפשרותינו לספק תכנית סיורים נלווית לפעילות הסינון.

 • סיור באתרים נוספים בסביבה: תצפית ממגדל אוגוסטה ויקטוריה, מצפור יהודאי, גן לאומי עמק צורים, הגן הבוטני בקמפוס הר הצופים וקבר ניקנור.
 • הרצאה מעמיקה על ההיסטוריה והארכיאולוגיה של הר הבית וממצאי פרויקט הסינון.
 • אנו מציעים גם כרטיס משולב עם גבעת התחמושת (המצויה כ-5 דקות נסיעה). יש לרכוש את הכרטיס מאתנו ולאחר מכן לתאם את מועד הביקור עם גבעת התחמושת.
 • למטיבי לכת: סיור של יום שלם בנושא הארכיאולוגיה של הר הבית ובו: סיור ארכיאולוגי מעמיק בהר הבית*, סיור לאורך החומה המזרחית של הר הבית, קריית השלטון של ימי הבית הראשון בגן העופל, שביל ירושלים (הקברים המפוארים בנחל קדרון, עמק המלך וגן לאומי עמק צורים, מצפה המשואות), מצגת והרצאה מעמיקה במצפה המשואות והשתתפות בסינון.

* לנמנעים מלהכנס להר הבית תוצע תכנית חלופית לאורך חומות הר הבית ומרכז דוידסון.

לפרטים נוספים אודות התכניות הנלוות והעלויות צרו עמנו קשר ב-02-5667067.

חוגגים בר/בת מצווה? אנו מציעים אירוע ערכי וחוויתי בלתי נשכח על פסגת הר הצופים. מגיעים אלינו עם המשפחה, הכיתה והחברים הטובים וכולם לוקחים חלק בחוויה המיוחדת של סינון העפר מהר הבית. את אירוע הבר/בת מצווה מקיימים אצלנו במתחם מצפה המשואות על רקע נוף הקדומים של ירושלים העתיקה.

למידע נוסף לחץ כאן.

מרגע שירדנו לאולם לשמוע את הסיפור שמאחורי האתר התרגשנו מאוד. כל החוויה של משהו שלא ניתן לעשות היום – לחפור בהר הבית והנה כאן אנחנו נוגעים בחלקים מריצוף ההר, חלקי חרס , מטבעות . מקומות ששלמה המלך הילך בהם ושפט. דוד המלך רקד. אישית , לא רצינו ללכת משם בכלל. מצאנו חלקי מזאיקה, קישוטי צדף זעירים שטוענים שהיו קישוט בתוך בית המקדש. משם הלכנו למערות הכותל אבל באתר למעשה היינו ליד אדמה ממקום הרבה יותר קרוב…..

הגענו לאתר בעזרת הכוונה טלפונית של הצוות האדיב,זוג ושלושה ילדים. בהתחלה מתבצעת הדרכה טובה על הפרויקט שמסבירה בעצם מה ניתן למצוא בפרויקט הסינון.הפעילות ארכה כשעה וחצי. הצוות היה מקצועי אדיב וחביב. הילדים וגם המבוגרים נהנו, פרויקט מדהים וחשוב נבוא לבקר ולסנן שוב.

פרויקט סינון העפר הוא הזדמנות לא רגילה לגעת בחפצים בני מאות ואלפי שנים! בתוך העפר טמונים שרידיהם של אלפי שנות פעילות . המדריך בפרויקט לימד אותנו לזהות חפצי מתכת עתיקים, ולהבחין בין אבנים מקומיות שונות לבין אבנים מיוחדות שהובאו לצורך הבניינים השונים שהיו שם. הסינון כרוך בהרבה שטיפות במים, כך שכדאי לבוא בבגדים שלא יזיק להם להירטב. כשמזג האויר מתאים לכך המקום פתוח לרוחות המקומיות הטבעיות, כדאי לבוא עם בגדים עמידים ברוח.

ביקרנו בקיץ בפרויקט סינון העפר מהר הבית. הלכנו עם ילדים בגילאי 6-18. זה היה מעניין לכולם. הקטנים היו נשארים שם וממשיכים לסנן עד היום… כל דלי מביא התרגשות וציפיה חדשים, מה נגלה עכשו? מה נמצא בעפר הזה? בילינו שם שעתיים מעניינות ומרגשות. הצוות היה נחמד ושמח לספק הסברים. רואים שהם חיים את זה!

פעילות סינון העפר מהר בית ה’ הינה חווייתית, מעניינת, משמעותית ובעלת ערך היסטורי גדול. מחברת מאוד גם הורים וגם ילדים.

מצפה המשואות

אתר הסינון החדש ממוקם במתחם מצפה המשואות המצוי בתוך חורשת אורנים בין הר הצופים להר הזיתים, בצמוד לאוניברסיטה העברית בירושלים. האתר יושב על פסגת הרכס המפריד בין מדבר יהודה לבין ירושלים ובו תצפית מרהיבה לעבר העיר. באזור זה בימי בית המקדש השני נהגו להדליק את המשואה הראשונה אשר בישרה על ראשיתו של החודש העברי. אתר מצפה המשואות מהווה נקודת עצירה למטיילים באזור, ובו שולחנות פיקניק ושירותים. במקום קיים אולם הרצאות, תערוכת ציורים ודוגמאות לממצאים ארכיאולוגים מהר הבית שנתגלו בפרויקט הסינון.

ניתן גם לבקר באתרים מעניינים נוספים בסביבה וביניהם: גבעת התחמושת (כ-5 דק’ נסיעה), מגדל בית החולים אוגוסטה ויקטוריה (כניסה עד שעה 13:00) ובו נוף מרהיב של ירושלים ומדבר יהודה, הגן הבוטני הקסום של קמפוס הר הצופים בו מצוי גם קבר ניקנור אשר תרם את דלתות הנחושת לבית המקדש, מצפור יהודאי הפונה לעבר מדבר יהודה, תחילתו של שביל ירושלים ועוד.

קחו חלק במחקר החשוב ואולי גם אתם תתפרסמו…

אתר סינון העפר מהר הבית במצפה המשואות מזמין אתכם להמשיך לקחת חלק במפעל ההצלה והמחקר של עתיקות הר הבית.
להבטחת מקומכם בהשתתפות בסינון הרשמו עוד היום.

 • לרוכשים כרטיס הכולל ביקור בגבעת התחמושת, יש לתאם את מועד ההגעה עם אתר גבעת התחמושת בטלפון: 2967*
 • לשוהים במלון בירושלים אשר קיבלו שובר הטבה לאטרקציות בירושלים, יש לבחור ברשימת הכרטיסים את המוצר “ירושלים – הכי חו”ל באתר”. יש לדאוג להציג את שובר ההטבה בזמן ההגעה לאתר.

הרשמו עכשיו לסינון

לתיאום ביקורים באותו יום יש להתקשר ל-02-5665491. למידע נוסף ניתן ליצור קשר בכתובת: booking@tmsifting.org