השתתפות בסינון העפר מהר הבית

אופי הפעילות

לאור משבר מגפת הקורונה אנחנו פועלים במתכונת מצומצמת. כל עוד הנחיות הממשלה מאפשרות זאת ניתן להגיע להשתתפות בסינון במגבלות של עד 10 אנשים בו זמנית. כמו כן, הסינון יעשה בהפרדה ובמרחק זה מזה, תוך שימוש בכפפות וחיטוי הנפות בין קבוצה לקבוצה.

הפעילות המוצעת למבקרים אורכת כשעתיים ואינה כרוכה במאמץ גופני. באתר תנאים מתאימים לכל עונות השנה.

הפעילות מיועדת לכל הגילאים ומתאימה גם למשפחות. אנו מתאימים את ההדרכות לאופי הקבוצה. כאשר מדובר בקבוצות של מוסדות חינוך הגיל המינימלי הוא 10.

הפעילות מתחילה בסרטון או מצגת וממשיכה בהדרכה על עבודת הסינון. פעילות הסינון נמשכת כשעה או יותר ולאחריה הקבוצה מכונסת לסיכום קצר וסקירה של ממצאים נבחרים שנתגלו במהלך עבודת הסינון של הקבוצה.

שימו לב: עברנו למיקום חדש. איננו פועלים יותר בגן לאומי עמק צורים, אשר בו ממשיכה להתקיים פעילות של סינון עפר מאתרים אחרים ולא מהר הבית. נא לא להתבלבל עם ‘החוויה הארכיאולוגית בעמק צורים’.

מידע נוסף

זמני פתיחה

יש לתאם הגעה מראש.

קיץ:

ימים א’-ה’: 09:00 עד 17:00 (כניסה אחרונה בשעה 15:00).

*ימי ו’: 09:00 עד 13:00 (כניסה אחרונה בשעה 11:00).

חורף:

ימים א’-ה’: 08:00 עד 16:00 (כניסה אחרונה בשעה 14:00).

*ימי ו’: 08:00 עד 13:00 (כניסה אחרונה בשעה 11:00).

*בימי ו’ האתר פתוח להרשמה לקהל הרחב רק לאחר הזמנה של קבוצה מעל 25 איש. לקבוצות קטנות יותר מומלץ לנסות לבדוק מספר ימים קודם למועד ביום ו’ המבוקש, האם האתר יהיה פתוח.

מחירים

  • 35 ₪ מבוגר (גיל 18 ומעלה).
  • 20 ₪ ילדים (גילאים 7-17).
  • 120 ₪ למשפחה גרעינית או סבים ונכדים (עד 6 ילדים).
  • ילדים מגיל 6 ומטה אינם צריכים לשלם.

מיקום והוראות הגעה

אתר הסינון נמצא במצפה המשואות, ירושלים, קרוב לאוניברסיטה העברית, הר הצופים.

כתובת האתר: מרטין בובר פינת יצחק הנדיב, ירושלים.

בתחבורה ציבורית:

האתר במרחק הליכה קצר מתחנות האוטובוס הבאות:

  • קו 48א לתחנה “בי”ס לחינוך/בובר” (2 דקות הליכה לאתר הסינון).
  • קו 48 לתחנה “בית אורות/למפל”.
  • קו 84 לתחנה “דרך מנהרת הר הצופים/מרטין בובר”.

ברכב:

חניה בתשלום – בחניון האוניברסיטה העברית בקצה רחוב בנימין מזר. יש להקליד בוויז (waze): “מצפה המשואות – חניה”  (קישור בווייז). לאחר שחניתם עליכם לחצות את הכביש לכיוון אתר הסינון המתוחם בגדר היקפית, קיים שילוט הכוונה בצבע חום המפנה למצפה המשואות.

חניה ללא תשלום ברחוב “הדסה למפל” קישור בווייז . עליכם לחנות בתחילת הרחוב, משם בהליכה רגלית (דקה הליכה). בצומת הכניסה לרחוב יש לפנות ימינה ובצומת הבא שוב ימינה לכיוון שער הכניסה למתחם מצפה המשואות. שימו לב – אין לרדת לכיוון הגן הלאומי עמק צורים.  מתחם הסינון נמצא מעל להדסה למפל.

מפת הגעה לאתר סינון עפר הר הבית - עברית

התנדבות

התנדבות באתר הסינון

אנו שמחים מאד לקבל מתנדבים, אך מכיוון שהדבר דורש מאתנו הקצאת עובדים לליווי המתנדבים, ההתנדבות כרוכה בבהתחייבות ל-14 ימי עבודה לפחות, ונכונות לביצוע עבודות שיש בהן מאמץ גופני או עבודות משרדיות (כגון רישום על חרסים). מתנדבים באתר עוברים שלשה ימי הכשרה שבעקבותם הם מקבלים הסמכה להדריך ולבדוק את עבודת הסינון של המבקרים המגיעים לביקור קצר באתר.

איננו מספקים הסעות וארוחות, כך שעל המתנדבים להגיע בכוחות עצמם לאתר, ולהביא בעצמם את ארוחת הצהריים שלהם.

יש לתאם את ההתנדבות מראש. ניתן ליצור עמנו קשר בטלפון 02-5667067 או באמצעות הדוא”ל: contact@tmsifting.org

התנדבות במחקר הממצאים

למעוניינים להתנדב במעבדת המחקר של הפרויקט, נא שלחו קורות חיים ל: contact@tmsifting.org וניצור עמכם קשר במידה והכישורים שלכם יתאימו לצרכי המחקר.

בשלב זה אנו זקוקים לסיוע בעיקר בתחומים הבאים: ספירת ממצאים והזנת נתונים במחשב, צילום סטודיו, עריכה גרפית, תיכנות ב-ACCESS וב-SAS.

סטודנטים לארכיאולוגיה המעוניינים לסייע לנו בהתנדבות כעוזרי מחקר מוזמנים גם הם לשלוח קורות חיים.

סיורים נלווים

עבור קבוצות מאורגנות באפשרותינו לספק תכנית סיורים נלווית לפעילות הסינון.

  • סיור באתרים נוספים בסביבה: תצפית ממגדל אוגוסטה ויקטוריה, מצפור יהודאי, גן לאומי עמק צורים, הגן הבוטני בקמפוס הר הצופים וקבר ניקנור.
  • הרצאה מעמיקה על ההיסטוריה והארכיאולוגיה של הר הבית וממצאי פרויקט הסינון.
  • למטיבי לכת: סיור של יום שלם בנושא הארכיאולוגיה של הר הבית ובו: סיור ארכיאולוגי מעמיק בהר הבית*, סיור לאורך החומה המזרחית של הר הבית, קריית השלטון של ימי הבית הראשון בגן העופל, שביל ירושלים (הקברים המפוארים בנחל קדרון, עמק המלך וגן לאומי עמק צורים, מצפה המשואות), מצגת והרצאה מעמיקה במצפה המשואות והשתתפות בסינון.

* לנמנעים מלהכנס להר הבית תוצע תכנית חלופית לאורך חומות הר הבית ומרכז דוידסון.

לפרטים נוספים אודות התכניות הנלוות והעלויות צרו עמנו קשר ב-02-5667067.

מרגע שירדנו לאולם לשמוע את הסיפור שמאחורי האתר התרגשנו מאוד. כל החוויה של משהו שלא ניתן לעשות היום – לחפור בהר הבית והנה כאן אנחנו נוגעים בחלקים מריצוף ההר, חלקי חרס , מטבעות . מקומות ששלמה המלך הילך בהם ושפט. דוד המלך רקד. אישית , לא רצינו ללכת משם בכלל. מצאנו חלקי מזאיקה, קישוטי צדף זעירים שטוענים שהיו קישוט בתוך בית המקדש. משם הלכנו למערות הכותל אבל באתר למעשה היינו ליד אדמה ממקום הרבה יותר קרוב…..

אביטל אלנברגהזכות להיות חלק מההסטוריה של העם היהודי

הגענו לאתר בעזרת הכוונה טלפונית של הצוות האדיב,זוג ושלושה ילדים. בהתחלה מתבצעת הדרכה טובה על הפרויקט שמסבירה בעצם מה ניתן למצוא בפרויקט הסינון.הפעילות ארכה כשעה וחצי. הצוות היה מקצועי אדיב וחביב. הילדים וגם המבוגרים נהנו, פרויקט מדהים וחשוב נבוא לבקר ולסנן שוב.

משה אלקלאיהיתה חוויה נפלאה ואפילו מצאנו ראש חץ נדיר

פרויקט סינון העפר הוא הזדמנות לא רגילה לגעת בחפצים בני מאות ואלפי שנים! בתוך העפר טמונים שרידיהם של אלפי שנות פעילות . המדריך בפרויקט לימד אותנו לזהות חפצי מתכת עתיקים, ולהבחין בין אבנים מקומיות שונות לבין אבנים מיוחדות שהובאו לצורך הבניינים השונים שהיו שם. הסינון כרוך בהרבה שטיפות במים, כך שכדאי לבוא בבגדים שלא יזיק להם להירטב. כשמזג האויר מתאים לכך המקום פתוח לרוחות המקומיות הטבעיות, כדאי לבוא עם בגדים עמידים ברוח.

שפרה צרילחשוף חלק בפאזל ענק!

ביקרנו בקיץ בפרויקט סינון העפר מהר הבית. הלכנו עם ילדים בגילאי 6-18. זה היה מעניין לכולם. הקטנים היו נשארים שם וממשיכים לסנן עד היום… כל דלי מביא התרגשות וציפיה חדשים, מה נגלה עכשו? מה נמצא בעפר הזה? בילינו שם שעתיים מעניינות ומרגשות. הצוות היה נחמד ושמח לספק הסברים. רואים שהם חיים את זה!

חגית חזניהיה מעניין ומלמד! חוויה שונה לגמרי.

פעילות סינון העפר מהר בית ה’ הינה חווייתית, מעניינת, משמעותית ובעלת ערך היסטורי גדול. מחברת מאוד גם הורים וגם ילדים.

גל ערמון

מצפה המשואות

אתר הסינון החדש ממוקם במתחם מצפה המשואות המצוי בתוך חורשת אורנים בין הר הצופים להר הזיתים, בצמוד לאוניברסיטה העברית בירושלים. האתר יושב על פסגת הרכס המפריד בין מדבר יהודה לבין ירושלים ובו תצפית מרהיבה לעבר העיר. באזור זה בימי בית המקדש השני נהגו להדליק את המשואה הראשונה אשר בישרה על ראשיתו של החודש העברי. אתר מצפה המשואות מהווה נקודת עצירה למטיילים באזור, ובו שולחנות פיקניק ושירותים. במקום קיים אולם הרצאות, תערוכת ציורים ודוגמאות לממצאים ארכיאולוגים מהר הבית שנתגלו בפרויקט הסינון.

ניתן גם לבקר באתרים מעניינים נוספים בסביבה וביניהם: מגדל בית החולים אוגוסטה ויקטוריה (כניסה עד שעה 13:00) ובו נוף מרהיב של ירושלים ומדבר יהודה, הגן הבוטני הקסום של קמפוס הר הצופים בו מצוי גם קבר ניקנור אשר תרם את דלתות הנחושת לבית המקדש, מצפור יהודאי הפונה לעבר מדבר יהודה, תחילתו של שביל ירושלים ועוד.

קחו חלק במחקר החשוב ואולי גם אתם תתפרסמו…

אתר סינון העפר מהר הבית במצפה המשואות מזמין אתכם להמשיך לקחת חלק במפעל ההצלה והמחקר של עתיקות הר הבית.
להבטחת מקומכם בהשתתפות בסינון הרשמו עוד היום.

הרשמו עכשיו לסינון

למידע נוסף ניתן ליצור קשר בכתובת: booking@tmsifting.org