השתתפות בסינון העפר מהר הבית

אופי הפעילות

הפעילות המוצעת למבקרים אורכת כשעתיים ואינה כרוכה במאמץ גופני. באתר תנאים מתאימים לכל עונות השנה, כולל בימי חסמין ובימים גשומים.

הפעילות מיועדת לכל הגילאים ומתאימה גם למשפחות. אנו מתאימים את ההדרכות לאופי הקבוצה. כאשר מדובר בקבוצות של מוסדות חינוך הגיל המינימלי הוא 10.

הפעילות מתחילה בסרטון או מצגת וממשיכה בהדרכה על עבודת הסינון. פעילות הסינון נמשכת כשעה או יותר ולאחריה הקבוצה מכונסת לסיכום קצר וסקירה של ממצאים נבחרים שנתגלו במהלך עבודת הסינון של הקבוצה.

שימו לב: עברנו למיקום חדש. איננו פועלים יותר בגן לאומי עמק צורים, אשר בו ממשיכה להתקיים פעילות של סינון עפר מאתרים אחרים ולא מהר הבית. נא לא להתבלבל עם ‘החוויה הארכיאולוגית בעמק צורים’.

מידע נוסף

חובה לבצע הזמנה מראש. ישנם ימים משתנים באמצע השבוע שהאתר סגור. זמני הפתיחה המעודכנים ביותר מופיעים בממשק ההזמנות בתחתית הדף.

ניתן לפתוח את האתר גם בזמנים שאינם מופיעים בממשק ההזמנות (כולל ימי שישי) עבור קבוצות מעל 35 איש. לתיאום קבוצה ניתן ליצור קשר ב: booking@tmsifting.org או בטלפון 02-5665491

קיץ:

ימים א'-ה': 09:00 עד 17:00/18:00 (כניסה אחרונה בשעה 15:00).

ימי ו': 09:00 עד 13:00 (כניסה אחרונה בשעה 11:00).

חורף:

ימים א'-ה': 08:00 עד 16:00 (כניסה אחרונה בשעה 14:00).

ימי ו': 08:00 עד 13:00 (כניסה אחרונה בשעה 11:00).

בימי שישי האתר פתוח רק בתיאום מראש באמצעות booking@tmsifting.org

ימים א'-ה'

 • 35 ₪ מבוגר (גיל 16 ומעלה).
 • 25 ₪ ילדים (גילאים 7-15) .
 • 2 ₪ ילדים מגיל 2-6.

ימי שישי וחול המועד

 • 40 ₪ מבוגר (גיל 16 ומעלה).
 • 30 ₪ ילדים (גילאים 7-15) .
 • 2 ₪ ילדים מגיל 2-6.

אתר הסינון נמצא במצפה המשואות, ירושלים, קרוב לאוניברסיטה העברית, הר הצופים.

כתובת האתר: מרטין בובר פינת יצחק הנדיב, ירושלים.

בתחבורה ציבורית:

האתר במרחק הליכה קצר מתחנות האוטובוס הבאות:

 • קווים 17, 19, 19א, 30, 34, 34א, 42, 48א, 53, 68 לתחנה "מסוף הר הצופים/מרטין בובר" (2 דקות הליכה לאתר הסינון).
 • קו 84 לתחנה "דרך מנהרת הר הצופים/מרטין בובר".

ברכב:

חניה עירונית (בתשלום) – בחניון האוניברסיטה העברית בקצה רחוב בנימין מזר. יש להקליד בוויז (waze): "מצפה המשואות – חניה"  (קישור בווייז). לאחר שחניתם עליכם לחצות את הכביש לכיוון אתר הסינון המתוחם בגדר היקפית, קיים שילוט הכוונה בצבע חום המפנה למצפה המשואות.

חניה ברחוב הדסה למפל (חינם) אם חניתם ברחוב הדסה למפל (קישור בווייז)  עליכם להמשיך משם בהליכה רגלית (דקה הליכה). בצומת הכניסה לרחוב יש לפנות ימינה ובצומת הבא שוב ימינה לכיוון שער הכניסה למתחם מצפה המשואות. שימו לב – אין לרדת לכיוון הגן הלאומי עמק צורים.  מתחם הסינון נמצא מעל להדסה למפל.

לקבוצות שמגיעות בהסעה (והאוטובוס ממשיך הלאה), שער הכניסה למתחם נמצא כאן.

אוטובסים קווים 17, 19, 19א, 30, 34, 34א, 42, 48א, 53, 68 לתחנה “מסוף הר הצופים/מרטין בובר” (2 דקות הליכה לאתר הסינון), או קו 84 לתחנה “דרך מנהרת הר הצופים/מרטין בובר”. ברכב: חניון האוניברסיטה העברית בקצה רחוב בנימין מזר. יש להקליד בוויז (waze): “מצפה המשואות – חניה”

התנדבות באתר הסינון

אנו שמחים מאד לקבל מתנדבים, אך מכיוון שהדבר דורש מאתנו הקצאת עובדים לליווי המתנדבים, ההתנדבות כרוכה בבהתחייבות ל-30 ימי עבודה לפחות, ונכונות לביצוע עבודות שיש בהן מאמץ גופני או עבודות משרדיות (כגון רישום על חרסים). מתנדבים באתר עוברים שלשה ימי הכשרה שבעקבותם הם מקבלים הסמכה להדריך ולבדוק את עבודת הסינון של המבקרים המגיעים לביקור קצר באתר.

איננו מספקים הסעות וארוחות, כך שעל המתנדבים להגיע בכוחות עצמם לאתר, ולהביא בעצמם את ארוחת הצהריים שלהם.

יש לתאם את ההתנדבות מראש. ניתן ליצור עמנו קשר בטלפון 02-5665491 או באמצעות הדוא"ל: contact@tmsifting.org

התנדבות במחקר הממצאים

למעוניינים להתנדב במעבדת המחקר של הפרויקט, נא שלחו קורות חיים ל: contact@tmsifting.org וניצור עמכם קשר במידה והכישורים שלכם יתאימו לצרכי המחקר.

בשלב זה אנו זקוקים לסיוע בעיקר בתחומים הבאים: ספירת ממצאים והזנת נתונים במחשב, צילום סטודיו, עריכה גרפית, תכנות ב-ACCESS (Visual Basic), Php, וב-SAS.

סטודנטים לארכיאולוגיה המעוניינים לסייע לנו בהתנדבות כעוזרי מחקר מוזמנים גם הם לשלוח קורות חיים.

עבור קבוצות מאורגנות באפשרותינו לספק תכנית סיורים נלווית לפעילות הסינון.

 • סיור באתרים נוספים בסביבה: תצפית ממגדל אוגוסטה ויקטוריה, מצפור יהודאי, גן לאומי עמק צורים, הגן הבוטני בקמפוס הר הצופים וקבר ניקנור.
 • הרצאה מעמיקה על ההיסטוריה והארכיאולוגיה של הר הבית וממצאי פרויקט הסינון.
 • למטיבי לכת: סיור של יום שלם בנושא הארכיאולוגיה של הר הבית ובו: סיור ארכיאולוגי מעמיק בהר הבית*, סיור לאורך החומה המזרחית של הר הבית, קריית השלטון של ימי הבית הראשון בגן העופל, שביל ירושלים (הקברים המפוארים בנחל קדרון, עמק המלך וגן לאומי עמק צורים, מצפה המשואות), מצגת והרצאה מעמיקה במצפה המשואות והשתתפות בסינון.

* לנמנעים מלהכנס להר הבית תוצע תכנית חלופית לאורך חומות הר הבית ומרכז דוידסון.

לפרטים נוספים אודות התכניות הנלוות והעלויות צרו עמנו קשר ב-02-5665491.

חוגגים בר/בת מצווה? אנו מציעים אירוע ערכי וחוויתי בלתי נשכח על פסגת הר הצופים. מגיעים אלינו עם המשפחה, הכיתה והחברים הטובים וכולם לוקחים חלק בחוויה המיוחדת של סינון העפר מהר הבית. את אירוע הבר/בת מצווה מקיימים אצלנו במתחם מצפה המשואות על רקע נוף הקדומים של ירושלים העתיקה.

למידע נוסף לחץ כאן.

מרגע שירדנו לאולם לשמוע את הסיפור שמאחורי האתר התרגשנו מאוד. כל החוויה של משהו שלא ניתן לעשות היום – לחפור בהר הבית והנה כאן אנחנו נוגעים בחלקים מריצוף ההר, חלקי חרס , מטבעות . מקומות ששלמה המלך הילך בהם ושפט. דוד המלך רקד. אישית , לא רצינו ללכת משם בכלל. מצאנו חלקי מזאיקה, קישוטי צדף זעירים שטוענים שהיו קישוט בתוך בית המקדש. משם הלכנו למערות הכותל אבל באתר למעשה היינו ליד אדמה ממקום הרבה יותר קרוב…..

הגענו לאתר בעזרת הכוונה טלפונית של הצוות האדיב,זוג ושלושה ילדים. בהתחלה מתבצעת הדרכה טובה על הפרויקט שמסבירה בעצם מה ניתן למצוא בפרויקט הסינון.הפעילות ארכה כשעה וחצי. הצוות היה מקצועי אדיב וחביב. הילדים וגם המבוגרים נהנו, פרויקט מדהים וחשוב נבוא לבקר ולסנן שוב.

פרויקט סינון העפר הוא הזדמנות לא רגילה לגעת בחפצים בני מאות ואלפי שנים! בתוך העפר טמונים שרידיהם של אלפי שנות פעילות . המדריך בפרויקט לימד אותנו לזהות חפצי מתכת עתיקים, ולהבחין בין אבנים מקומיות שונות לבין אבנים מיוחדות שהובאו לצורך הבניינים השונים שהיו שם. הסינון כרוך בהרבה שטיפות במים, כך שכדאי לבוא בבגדים שלא יזיק להם להירטב. כשמזג האויר מתאים לכך המקום פתוח לרוחות המקומיות הטבעיות, כדאי לבוא עם בגדים עמידים ברוח.

ביקרנו בקיץ בפרויקט סינון העפר מהר הבית. הלכנו עם ילדים בגילאי 6-18. זה היה מעניין לכולם. הקטנים היו נשארים שם וממשיכים לסנן עד היום… כל דלי מביא התרגשות וציפיה חדשים, מה נגלה עכשו? מה נמצא בעפר הזה? בילינו שם שעתיים מעניינות ומרגשות. הצוות היה נחמד ושמח לספק הסברים. רואים שהם חיים את זה!

פעילות סינון העפר מהר בית ה' הינה חווייתית, מעניינת, משמעותית ובעלת ערך היסטורי גדול. מחברת מאוד גם הורים וגם ילדים.

הבוקר ילדיי ואישי הגיעו לאתר סינון העפר. חשוב לי להודות על חוויה יוצאת דופן בכל המובנים. הילדים ואישי נהנו מאוד מהסינון, מהאנשים המקצועיים סביבם, ומהצורה בה דברים התנהלו. אישי סיפר לי על הצורה המכבדת והנעימה שבה התייחסו לילדים, והדבר מאוד שימח אותי. אני שמחה שיצרתם חוויה מיוחדת וטובה לילדים, שהיא גם חינוכית ומעשירה. הילדים שלי רצו למצוא את כלי המקדש, או לפחות את כד השמן מהסיפור של חנוכה, אבל הסתפקו בפרסקו, מסמר, פסיפס, וחרס. שוב, תודה רבה על חוויה מעצימה, מרגשת, מכבדת וחינוכית

"כשמצאתי את האבן הרגשתי שאני ארכיאולוגית קטנה, למרות שאני רק עולה לכיתה ב'. שמחתי שעבדנו בקבוצה עם סבתא ואופירי ושמצאנו משהו חשוב."

תודה. בהזדמנות זו אני רוצה לברך אתכם על המפעל הנפלא והחשוב הזה שמקרב את הציבור לעשייה הארכיאולוגית ומתאים לכל רובדי הציבור.

מצפה המשואות

אתר הסינון החדש ממוקם במתחם המצוי בתוך חורשת אורנים בין הר הצופים להר הזיתים, בצמוד לאוניברסיטה העברית בירושלים. האתר יושב על פסגת הרכס המפריד בין מדבר יהודה לבין ירושלים ובו תצפית מרהיבה לעבר העיר. באזור זה בימי בית המקדש השני נהגו להדליק את המשואה הראשונה אשר בישרה על ראשיתו של החודש העברי. אתר מצפה המשואות מהווה נקודת עצירה למטיילים באזור, ובו שולחנות פיקניק ושירותים. במקום קיים אולם הרצאות, תערוכת ציורים ודוגמאות לממצאים ארכיאולוגים מהר הבית שנתגלו בפרויקט הסינון.

ניתן גם לבקר באתרים מעניינים נוספים בסביבה וביניהם: גבעת התחמושת (כ-5 דק' נסיעה), מגדל בית החולים אוגוסטה ויקטוריה (כניסה עד שעה 13:00) ובו נוף מרהיב של ירושלים ומדבר יהודה, הגן הבוטני הקסום של קמפוס הר הצופים בו מצוי גם קבר ניקנור אשר תרם את דלתות הנחושת לבית המקדש, מצפור יהודאי הפונה לעבר מדבר יהודה, תחילתו של שביל ירושלים ועוד.

קחו חלק במחקר החשוב ואולי גם אתם תתפרסמו…

אתר סינון העפר מהר הבית במצפה המשואות מזמין אתכם להמשיך לקחת חלק במפעל ההצלה והמחקר של עתיקות הר הבית.
להבטחת מקומכם בהשתתפות בסינון הרשמו עוד היום.

ביום השני של חול המועד פסח (יום ה', 25/4) ניתן יהיה להשתתף גם בסדנת ציור על אבנים (אבנים טבעיות מהר הבית שאין להם ערך ארכיאולוגי). המשתתפים ילמדו את טכניקת הציור על אבנים ובסופה ניתן לקחת את האבן והציור כמזכרת או להשאיר אותם באתר כחלק מתערוכה למבקרים הבאים.

השתתפות בסדנה כרוכה בתשלום נוסף של כ-5 ש"ח לכל משתתף. פעילות זו מתאימה לילדים ומבוגרים. יש לבצע הזמנה לפעילות זו בנפרד מההזמנה לסינון.

הרשמו עכשיו לסינון

Searching Availability...

לתיאום ביקורים באותו יום יש להתקשר ל-02-5665491. למידע נוסף ניתן ליצור קשר בכתובת: booking@tmsifting.org