תכשיטים ואביזרי לבוש מהר הבית

אלפי תכשיטים וחרוזים עשויים מגוון רחב של חומרי גלם עלו בסינון העפר מהר הבית. ברבים מהתכשיטים טכניקת הייצור לא השתנתה מאות או אלפי שנים. תכשיטים פשוטים, חסרי סגנון ברור, אפיינו כמעט את כל התקופות. עם זאת, במעט תכשיטים ניתן לזהות טכניקת ייצור וסגנון המשייכים אותם לפרק זמן מוגדר. מחרוזי אבן האודם (קרניאול) שיוצרו בתקופת הברונזה הביניימית ועד לטבעות וצמידים מודרניים, מאבנים יקרות ועד לזכוכית פשוטה, ספק אם בעליהם של התכשיטים התכוונו לאבד אותם על הר המוריה וברחבת הר הבית.

אלפי חרוזים מכל התקופות נמצאו במהלך הסינון. החרוזים עשויים אבנים יקרות וחצי-יקרות, זכוכית, מתכת וכן גם חרוזי פלסטיק מודרניים. במחקר שביצענו לאחרונה על אופן הקדיחה של חרוזי אבן האודם (קרניאול) התברר שכמה מהם נעשו בטכניקה ייחודית לתקופת הברונזה הביניימית, בסוף האלף השלישי לפנה"ס. חלק מהחרוזים מראים טכניקה של קידוח מצד אחד או שני צדדים ששימשה בתקופות הברונזה והברזל ועד לסוף התקופות הקלאסיות, אך מרבית החרוזים נעשו בטכניקה של קידוח בעזרת יהלומים שהגיעה לאזורנו בתקופה האסלאמית.

כמעט אלפיים שברי צמידי זכוכית ומאות טבעות זכוכית נמצאו בסינון. טבעות וצמידי זכוכית מוכרים מהתקופה הרומית המאוחרת ויוצרו בארץ עד מחצית המאה ה-20. חלק מהטבעות פשוטות, עשויות זכוכית בצבע אחד וללא עיטורים, וחלקן מורכבות מאוד עם גוף מסולסל או עם שילוב של עיטורים בצבעים שונים.

סיכות רכיסה לפריפת הבגד (FIBULAE) עשויות ברונזה, תקופות שונות.

מגוון טבעות מתכת, תקופות שונות:

לחזרה לדף הראשי של התערוכה

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

השאר תגובה