סוף הסינון עבור המחקר בממצאים השכיחים

הרבה ידיים מסננים את עפר הר הבית
Sifting the Last Bucket of KI4

סינון הדלי האחרון של KI4

לפני כשלושה שבועות סיימנו לסנן את שטח KI4, ובימים הקרובים נסיים את המיונים והרישומים האחרונים של הממצאים ממנו. סיום ערימת עפר זו היא מאד משמעותית עבורנו שכן זוהי הערימה האחרונה מהמדגם של השטחים שהיו חסרים לנו ממצאים מהם עד כה ושהתחלנו לסנן לפני כעשרה חודשים (ראה רשימה שפרסמנו בנושא). זהו למעשה סופו של הסינון עבור המחקר הכמותי של הממצאים השכיחים (עוד בנושא זה). ממצאים שכיחים שיתגלו מעתה לא יכללו בניתוח הכמותי שעליו אנו עמלים בשנתיים האחרונות. ממצאים אלו יעברו מיון ראשוני וישמרו עבור מחקר עתידי במידה ויהיה צורך בכך. מהסינון שיתקיים מעתה יפורסמו רק ממצאים מיוחדים מאד, ואלו שיתגלו עד להוצאתו לאור של הפרסום המדעי יכללו בו, ואלו שיתגלו לאחר מכן יפורסמו במאמרים נפרדים.לרגל האירוע ערכנו ארוחה חגיגית בעמק צורים עם תבשיל פויקה ופיתות שאפינו על סאג', ואת הדלי האחרון סיננו יחד כל צוות העובדים.

מזה יותר משנתיים אנו עמלים על מיון עשרות אלפי שפיות כלי החרס (מתוך כשלוש מליון) שעלו עד כה בסינון (הצורה של שפת כלי החרס היא החלק המאפיין ביותר של טיפוס הכלי). כעת אנו לקראת סיומו של השלב הראשון של המיון שכולל מיון לפי תקופות וסוגי הכלים (קערות, פכים, קנקנים, סירי בישול וכד'). השלב הבא יכלול מיון מפורט יותר לטיפוסים כלי בתוך כל קבוצת סוג.

העיבוד הארכיאולוגי של הממצאים משפכי העפר מהר הבית הינו מטלה מסובכת ביותר וגם במידה מסויימת סזיפית, אבל מאידך גם מהווה אתגר גדול. זהו מעין פאזל ענק עם מאות אלפי חלקים, אך בשונה מהרכבת פאזל שבו לאט לאט התמונה המלאה מתגלה, במקרה הנדון, התמונה המלאה תחשף רק לאחר השלמת כל החלקים. זאת משום, שרק לאחר שמיינו את כל הממצאים ממדגמי העפר מכל שטחי השפך, ניתן יהיה לעשות את העיבודים הסטטיסטיים. כמו כן, המיון מצריך מקצועיות רבה יותר, משום שזיהוי ותיארוך השברים הקטנים מחוץ להקשרם הסטרטיגראפי יכול להעשות רק על ידי שילוב ושיתוף פעולה בין מומחים לתקופות השונות. הרבה מאד עבודה כבר מאחורינו אבל עדיין נותרה מלאכה רבה, וזמן רב עד לסיום כלל המיונים והעיבוד הכמותי.

גל זגדון ממיין מסמרי ברזל עתיקים במעבדה

גל זגדון ממיין מסמרי ברזל עתיקים במעבדה

פרץ ראובן ממיין חרסים במעבדה

פרץ ראובן ממיין חרסים במעבדה

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

השאר תגובה