מה עושה סביבון מהגולה בהר הבית?

הממצאים מסינון העפר מהר הבית אינם רק מהעת העתיקה אלא כוללים גם ממצאים רבים מהתקופה האחרונה. העפר שנחפר בהר הבית עורבב באופן מכוון עם שפכי בניה ופסולת מודרניים על מנת ליצור רושם שלערימות העפר אין כל חשיבות ארכיאולוגית. כמו כן, פני השטח בהר הבית כוללים גם הם פריטים רבים שנפלו במקרה או שנזרקו על ידי המבקרים במקום. מידי פעם עולים בסינון ממצאים משעשעים אשר מעידים על המגוון הרחב של סוגי הפעילויות אשר התרחשו במקום, בעת העתיקה ובזו החדשה.

בין הממצאים המודרניים עלו לאחרונה מספר ממצאים בעלי אופי יהודי "פולחני". כידוע, משטרת ישראל אוסרת הכנסה של חפצי פולחן שאינם מוסלמים להר, וכמו כן, כל פעילות פולחנית שאינה מוסלמית אף היא נאסרת במקום.

לפני כחודש עלה בסינון שבר של סביבון עשוי מפלסטיק, ועליו מופיע הכיתוב "חג האורים", דגם המנורה והאותיות ה' ש'. עצם קיומו של סביבון בהר הבית הוא עובדה מעניינת בפני עצמה, אך ההופעה של האותיות ה' וש' אשר מייצגות את ראשי התיבות של נס גדול היה שם, מפתיעה עוד יותר. נגהש אלו ראשי התיבות אשר נהוג לסמן אותם על הסביבונים המצויים ביהדות הגולה, לעומת אלו עם האותיות נגהפ (נס גדול היה פה) הנהוגים בארץ ישראל.

סביבון פלסטית מיהדות התפוצות

סביבון פלסטית מיהדות התפוצות

בנוסף לסביבון, נתגלו לאחרונה מספר ממצאים המזכירים את הרבנות הראשית לישראל וביניהם פלומבות עופרת עם חותמות כשרות.

פלומבת כשרות של הרבנות הראשית

פלומבת כשרות של הרבנות הראשית

פלומבת כשרות של הרבנות הראשית

פלומבת כשרות של הרבנות הראשית

 

 

 

 

 

 

האם המבקרים המוסלמים בהר הבית מקפידים על חוקי הכשרות היהודים? האם גם הם מחבבים את משחק הסביבון? ואולי כחלק מהתעמולה של הכחשת המקדש חשוב להם לציין ש"הנס היה שם ולא פה באל-אקצה" . אם נחזור רגע להיות רציניים, ככל הנראה הסביבון נפל לילד יהודי שהיה תייר או ממשפחה של עולים חדשים. כמו כן, חותמות הכשרות אינם מפתיעים, מפני שמרבית המזון שהמוסלמים בירושלים רוכשים מפוקח על ידי הרבנות הראשית.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

השאר תגובה