,

חלקו של פרויקט הסינון בגילוי חותם המלך חזקיהו

טביעת חותם עם תמונה של חרפושית

היום בבוקר, אילת מזר, שמנהלת את חפירות העופל מדרום להר הבית, הודיעה לתקשורת על גילויה של בולה ועליה מופיע הכיתוב: חזקיהו.אחז.מלך.יהו[דה]   . הממצא נתגלה בשנת 2010 בסינון שכבות עפר שערכנו עבור החפירה של אילת מזר. ביום שנתגלתה הבולה, ניתן היה לקרוא את מרבית האותיות בקלות. הצוות שלנו קרא מייד את השם חזקיהו, והילל ריצ'מן (מנהל העבודה הארכיאולוגית בשטח) טען שזה מזכיר לו את הטביעות של חזקיהו מלך יהודה שמופיעות בשוק העתיקות (מקורן בחפירות שוד). הקריאה שלנו וגם של הצוות של אילת מזר עד לאחרונה היתה חזקיהו.מלכיהו. רק במהלך עיבוד הממצא, כאשר רעות בן אריה בחנה את הבולה היטב היא שמה לב לנקודה בין 'מלכ' לבין 'יהו' ומכאן הובן שמדובר בביטוי מלך יהודה. גם השם אחז, אביו של חזקיהו, לא היה ברור שכן האות ח' מופיעה רק בחלקה. אגב, בצד הבולה מופיעה גם טביעת אצבע. האם זו טביעת אצבעו של חזקיהו המלך?
מיום ליום מסתבר עוד ועוד כמה חשובה החפירה שמקיימת אילת מזר בשנים האחרונות באזור העופל שמדרום להר הבית. אנו שמחים וגאים בכך שיכול לסייע לחפירה זו ולהיות שותפים בגילוי הממצא החשוב הזה.

להלן קישורים לכתבות שהתפרסמו היום על ממצא:

ההודעה הרשמית לעיתונות:

http://new.huji.ac.il/article/28180

http://travel.walla.co.il/item/2912030

http://www.israelhayom.co.il/article/335321

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/740/793.html

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4733918,00.html

http://www.haaretz.co.il/news/science/1.2789804

2 תגובות
 1. אריה
  אריה אומר:

  האם יתכן והכיתוב "לחזקיהו" מעיד שהבולה היא חותמת על משלוח מס למלך ולא של המלך עצמו?

  הגב
 2. zachi
  zachi אומר:

  שלום אריה,

  שאלה מעניינת.
  מה שמקובל במחקר הוא הל' היא ל' הקניין ולא ל' המגמה. כלומר, החותם הוא של של האישיות ששמה מופיע לאחר מכן. זה מה שמופיע על החותמות, אם לא כך אז היינו מוצאים כמות גדולה מאד של חותמות שמזכירות את מלכי יהודה, שכן הם אלו שקיבלו הכי הרבה משלוחים.

  לעומת זאת, יש את החותמות 'למלך' ששם באמת הכוונה היא שמדובר על משלוח למלך, אבל לפני כן מופיע גם שם העיר שממנה מגיע המשלוח/מס למלך. גם שם זה ל' הקניין. כלומר, זהו המס של המלך.

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

השאר תגובה