"באדר משמעין על השקלים …" (משנה שקלים א, א)

לוגו של אתר התרומות half-shekel

פרשות השבוע שנוהגים לקרוא בתקופת חודש אדר שתיים מהן עוסקות בציווי על הקמת המשכן ושתיים נוספות עוסקות בתיאור היישום של הציווי. ביניהן מופיע פרשת כי תשא שבה מסופר על מצוות מחצית השקל וחטא עגל הזהב. מה באה התורה ללמד אותנו בכך שהיא בחרה לשים דווקא את סיפור עגל הזהב ומצוות מחצית השקל במרכז פרשיות המשכן?

בימי בית המקדש נהגו לגייס תרומות עבור תחזוקת המקדש ברוח מצוות מחצית השקל שמופיע בהקשר בניית המשכן. בימי בית הראש הראשון מס זה שולם באמצעות בצע כסף במשקל של חצי שקל, ואילו בימי הבית השני מס זה שולם על ידי מטבע כסף של מחצית השקל.

בפרויקט סינון העפר מהר הבית נתגלה מטבע כסף טהור משלהי ימי הבית השני ועליו מופיע הכיתוב מחצית השקל. מטבע זה, ככל הנראה, שימש בימי הבית השני לגיוס כספים עבור תחזוקת המקדש. בנוסף לו, נתגלו עד כה שמונה משקולות אבן מתקופת הבית הראשון שהיוו חלק ממערכת משקל המבוססת על יחידת השקל. ביניהם נתגלתה גם משקולת אחת שאותה אנו מזהים כמחצית השקל.

מדידות ראשוניות שערכנו במשקולות ונסיון (שאינו מדוייק מספיק) לשחזר את המשקל המלא שלהם על-פי המשקל הסגולי, עולה חשד שמשקולות אלו מייצגות תקן בעל משקל כבד יותר של יחידת השקל המוכרת לנו ממשקולות שנתגלו באתרים אחרים ביהודה. על מנת לאשש או להפריך חשד זה עלינו להגדיל את המדגם ולערוך מדידות מדוייקות יותר באמצעות סריקת לייזר תלת-מימדית ומחקר מקיף שכולל גם לימוד של משקולות דומות מאתרים אחרים. לצערנו, עדיין לא נמצא התקציב המתאים למחקר מעמיק מסוג זה.

פרויקט סינון העפר מהר הבית מתבסס כולו על רוח ההתנדבות של הציבור. המשתתפים בסינון לוקחים חלק באחריות לתקן את המחדל שהתרחש בהר הבית, בחשיפה ובחיבור מוחשי לשרידים שנותרו סביב פעילותם של בית המקדש הראשון והשני. אך תופעה מבורכת זו הינה חלקית בלבד, כמו מחצית השקל. מחצית השקל השניה שאמורה להשלים אותה היא המחקר המעמיק בממצאים ופרסום מדעי ופופולארי שלהם. לצורך כך דרוש מימון רב. אנו מזמינים אותכם לקחת חלק בכך על ידי תרומה של מחצית השקל הסמלית שלכם. ניתן גם לקבל העתק של מטבע מחצית השקל שנתגלה בהר הבית.

 

לכבוד ראש חודש אדר העלנו גרסא קצרה של סרטון מימון ההמונים של הפרויקט.נשמח לפרגון ועזרה בהפצה שלו.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

השאר תגובה