האירוע האלים שחווינו בסיור ארכיאולוגי שקיימנו בהר הבית

הפוסט הזה שבו אספר (צחי דבירה) על אירוע קשה שחווינו לפני יומיים בהר הבית עומד להיות מטריד במיוחד. התלבטנו רבות האם לקדם את פרסום הנושא מכיוון שאין זה מעניינו של הפרויקט שבמהותו הוא מחקרי לעסוק במצב הפוליטי הבעייתי בהר הבית. מכיוון שהנושא כבר הגיע לתקשורת בישראל והתחיל כעת לקבל כיסוי נרחב בתקשורת היהודית בחו"ל הגענו למסקנה שאין מנוס מלפרסם התייחסות רשמית לאירוע הקשה שחווינו ולספר את פרטי הדברים.

ראשית כל, אנו מקבלים פניות רבות ובהן דאגה לשלומנו, אז רציתי לדווח שכולנו בריאים ושלמים ולהודות על דאגתכם. אמנם אחד מאתנו יצא עם מספר חבלות ודימום קל מהצוואר, אבל בסופו של דבר לא נזקק לטיפול רפואי. לדבריו הפציעה העיקרית היא "בלב".

השבוע קיימנו שני סיורים מקצועיים לצוות החוקרים של המעבדה. הסיור הראשון התקיים ביום שני בחפירות חדשות בירושלים. הסיור היה מרתק ושמענו על הרבה חידושים ארכיאולוגים שלא הכרנו קודם לכן. הסיור השני, שהתקיים ביום רביעי, היה סיור מבוא על הארכיאולוגיה של הר הבית שיועד בעיקר לחוקרים החדשים שהצטרפו אלינו. הסיור הודרך על ידי גבריאל ברקאי ועל-ידי.

על מנת שהסיור יהיה יעיל דאגנו מראש לתת הנחיות למשתתפי הסיור על אופי הסיורים בהר הבית. היה חשוב לנו להסתובב חופשי כמו כל תייר ולא להחשב כקבוצה יהודית דתית. ביקשנו מאנשים שהם חובשי כיפה לחבוש כובע. זו היתה בקשה מאד לא נוחה עבורנו, אבל במציאות של היום חייבים לעשות זאת אם רוצים לקיים סיור מקצועי ללא הפרעות. למי שלא יודע, הנוהל הבלתי רשמי בהר הבית הוא שאסור לקיים שום תפילה שאינה מוסלמית, ולכן מבקרים עם חזות יהודית, קרי כיפה או ציציות בחוץ, מהווים עבור המוסלמים איום, שכן הם בעלי פוטנציאל תפילה. לכן הם מלווים על ידי המשטרה ועל ידי אנשי וואקף לבל יניעו את שפתותיהם וימלמלו תפילה כלשהי שאינה מוסלמית.

בסופו של דבר לא הצטרף לסיור אף חובש כיפה, כך שלא היינו צריכים להתמודד עם הבקשה הבעייתית מהמשתתפים להסתיר את זהותם ואת לבושם הרגיל. היינו כשבעה אנשים ועלינו להר כמו כל אחד מהתיירים ללא ליווי משטרתי או של אנשי וואקף. כבר בכניסה נתקלנו באיש וואקף שגער באחת המשתתפות על כך שהיא אינה לבושה באופן צנוע (השרוולים של חולצתה היו קצרים). למזלינו היה לה בתיק שרוול, שהיא יכלה להתעטף בו. בהמשך הסיור, קיימנו דיון ארוך מול חזיתו של מסגד אל-אקצה, וזה הרגיז את אחד משומרי הוואקף במקום שטען שאנחנו משתהים שם זמן רב מידי, וביקש שנתקדם. המשכנו, ובמשך שעתיים הסיור התקיים ללא כל הפרעות.

גבי ברקאי מדריך את הקבוצה

גבי ברקאי מדריך את הקבוצה

כאשר הגענו לאזור חורשת הזיתים בצד המזרחי, בסמוך לשפכי העפר שעדיין לא פונו מהר הבית, אחת המשתתפות ראתה פריט חשוד באדמה והרימה אותו (מדובר היה במסמר חלוד). איש וואקף שצפה בנו מרחוק צעק עליה, התקרב אלינו ולקח את המסמר. לאחר מכן הוא החל ללוות אותנו ובשלב כלשהו איבד את סבלנותו וביקש שנעזוב את האזור.

המשכנו להתקדם תוך כדי הסברים על ערימת הפריטים הארכיטקטונים העתיקים הנמצאת בסמוך לשביל. בשל כך או מסיבה לא ברורה אחרת, הוא החליט שעלינו לעזוב את המקום. לאט לאט התאספו אליו שומרי וואקף נוספים, וכשרצינו לעלות למעלה לכיוון הרמה העליונה הם אסרו עלינו ודרשו שנצא מההר דרך שער השבטים (השער הקרוב ובמסלול שלא מצויים בו שוטרים).

ניסינו להבין מהם מה עשינו לא בסדר. הם טענו שאיננו מכבדים את המקום ושאנחנו גונבים זיתים. אמרנו להם שאנחנו מאד מכבדים את המקום ושלא נגענו בזיתים. הם דחקו בנו שנצא. הסברתי להם שאין להם סמכות לקצר לנו את הסיור ושיפנו אל המשטרה (נותרו עוד 30 דקות לזמן הביקורים). הם התרגזו מאד וטענו שהם בעלי הסמכות והם אלו שקובעים ולא המשטרה. ניסינו לעלות לטרסה העליונה כדי להשיג קשר עין עם המשטרה אך הם מנעו זאת מאתנו בדחיפות. ניסיתי להתקשר למשטרה במשך מספר דקות אך לא היה מענה. בינתיים כמות אנשי הוואקף שהגיע למקום הלכה וגדלה. החלה מהומה רבה וקיוויתי שהרעש ימשוך את תשומת הלב של השוטרים המסתובבים בהר. אחד מהארכיאלוגים בקבוצה החל לצלם אותם ומייד הותקף על ידי אחד מאנשי הוואקף שהכה אותו. בעקבות זאת הוא הודיע להם שהוא הולך אל שער הקרוב לקרוא למשטרה, וכאשר הוא הלך ללכת התנפלו עליו ארבעה אנשי וואקף, הפילו אותו ארצה והכו אותו בבעיטות ואגרופים. הוא הצליח להחלץ מהם בדרך כלשהי. באותו זמן הצלחתי ליצור קשר עם השוטר בעמדת הבידוק שבמקרה היה לי את המספר הנייד שלו. השוטר דיווח מיידית על האירוע בקשר.

החלטתי לצלם בוידאו את האירוע כדי להרתיע אותם, ואז המוקד עבר אלי. שני אנשי וואקף התנפלו עלי וחטפו את הטלפון ומחקו את הצילומים. תוך כדי שאני מנסה לקחת את הטלפון חזרה הם דחפו והחזיקו אותי.

המשטרה עדיין לא הגיעה .

רק כאשר הסברתי להם שהם מחללים את כבוד המקום ללא כל סיבה אמיתית, ואיימתי שאלך להתלונן אצל מנהל הוואקף תוך הזכרת שמו, הם נבהלו והחזירו את הטלפון. רק אז המשטרה הגיעה. רובם הספיקו לברוח (בסוף האירוע הם היו כעשרה אנשי וואקף), ורק לאחר שאחד מאתנו שהצליח לצלם הראה לשוטרים מספר תמונות הם עצרו שניים. הם לא רצו לעצור נוספים מבלי ראיות מצולמות (קשה לי להבין למה הם זקוקים לצילומים ואינם יכולים להסתפק בעדות שלנו).

אחד מאנשי הוואקף שנעצרו לאחר האירוע

אחד מאנשי הוואקף שנעצרו לאחר האירוע

הבחור שעשו בו לינץ' יצא בנס רק עם חבלות חיצוניות ודימום קל בצוואר, אך לא נזקק לטיפול רפואי. המשטרה היתה מאד נחושה לטפל בנושא במהירות ולהכניס את המעורבים לכלא. הם הפצירו בנו שכולנו נגיע לתחנה ונגיש תלונות ועדויות. בילינו את כל היום בתחנת הקישלה שליד שער יפו, ובעקבות העדויות הם עצרו את המנהיג של החבורה שגם היה זה שחטף לי את הטלפון.

משום מה המשטרה הוציאה תוך זמן קצר הודעה לתקשורת על האירוע שבו מתואר כאילו היא הגיעה מיד לאירוע ועצרה את התוקפים. האמת היא שהמשטרה הגיע לזירה רק לאחר כרבע שעה.

מתוך הארבעה שוחרר אחד באותו יום, וביום חמישי בבוקר הובאו השלשה הנותרים לבית המשפט לצורך הארכת מעצר, וזה אישר את הבקשה עד ליום שישי בבוקר.אין לי מידע רשמי נוסף על המשך הטיפול בעצורים, אך על פי דיווח שהופיע היום בפייסבוק מנהיג החבורה, ראיד זג'יר, שגנב לי את הטלפון, שוחרר היום ממעצר.

כולנו עדיין מאד נסערים מהאירוע הזה. במשך 18 שנה אני מקיים ומדריך סיורים בהר הבית ומעולם לא נתקלתי בעוינות ואלימות כאלו. למרבה הצער עבור חלק מחברי הקבוצה זה היה הביקור הראשון שלהם בהר הבית, ומן הסתם זו תשאר החוויה שלהם מהמקום הקדוש ביותר לעם ישראל.

גבי ואני מאד מנוסים בהדרכות בהר הבית וגם יודעים כיצד להמנע מעימותים עם אנשי הוואקף. יתכן שמה שעורר את העוינות החריגה שלהם כלפינו הפעם היה העניין הרב שלנו בנקודות שונות בהר שתיירים אינם נוהגים להתמקד בהן. כמו כן, הדרישה שלהם לעזוב את האתר לחלוטין דרך שער ספציפי על מנת שלא נוכל ליצור קשר עין עם המשטרה היתה מוגזמת ולא יכולנו להענות לה. מאז האירוע קיבלנו עדויות נוספות ממבקרים בהר שעולים כתיירים ללא ליווי משטרתי ונתקלים בהטרדות של אנשי הוואקף, עד כדי דחיפות וגירושם לפני שעת הסגירה.

פרויקט סינון העפר מהר הבית אינו עוסק בסוגיות הפוליטיות של הר הבית ומטרתו הינה מחקרית בלבד. מצד שני מדובר במחקר באתר הרגיש ביותר בעולם עם גישה מוגבלת ביותר לחוקרים וללא אפשרות ביצוע חפירה ארכיאולוגית. בעיות אלו אינן סיבה עבורנו לברוח מלבצע מחקר בארכיאולוגיה של האתר, אלא להיפך, הדבר מהווה אתגר עבורנו ואנו שמחים לעמוד בו. אנחנו נמשיך לחתור לעשות כל מה שביכולתו על מנת לחשוף את השרידים הארכיאולוגים הטמונים במקום החשוב הזה, לחקור ולשמר אותן, ולפרסם את התגליות לעולם כולו.

2 תגובות
 1. דני הרמן
  דני הרמן אומר:

  ליבי איתכם, אבל אינכם אלא ניצבים במערכה מוסלמית כללית כנגד חזקת מדינת ישראל על הר הבית. נקלעתם לסיטואציה חצי מתוכננת שנועדה להשפיל כל יהודי מבקר, וכמה שניתן. רצונם האמיתי והסופי הוא להביא להסלמה כמה שיותר ומבחינתם שתיפתח מלחמת גוג ומגוג בשל אותו מסמר חלוד, כי אין דבר שמאחד את העולם המוסלמי יותר מאשר הקריאה להילחם על הר הבית / חאראם אל שריף ו"להגן עליו מפני האל-יהוד".

  הגב
 2. אבשלום אטיאס
  אבשלום אטיאס אומר:

  ישנן מספר נקודות בהר הבית , ללא קשר עין , ללא פיקוח שוטרים, והן מועדות לפורענות , כל איש וואקף יתנהג כראות עיניו ,
  ישנם גם ערבים הבאים להפריע לתיירים , באמצע סיור , אחד מדבר ועוד שניים מצלמים , לייצר פרובוקציות
  המשטרה , , והיא פועלת מעט מדי ומאוחר מדי .

  במשך שנים אם היתה הרתעה והרחקה של גורמים בעייתיים , לא היינו מגיעים למצב שבו חופש התנועה , של תיירים ומבקרים מוגבל
  או שצריך ידע בקרב מגע כדי לצאת בשלום מסיור בהר הבית

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

השאר תגובה