,

ממצא החודש: טובים השנים מן האחד

img-20160811-wa0010

עמיחי ואיתן שטריק שכל אחד מהם מצא חפץ מאם הפנינה (דר)

ממצא החודש הפעם הוא למעשה שני ממצאים מאותו החומר שנתגלו על ידי שני אחים. עמיחי ואיתן שטריק גילו כל אחד חפץ עשוי מאם הפנינה. עמיחי מצא חרוז ואחיו הצעיר יותר, איתן, גילה שיבוץ יפה. הפריטים עדיין אינם מתוארכים ויש להמתין להמשך המחקר בחרוזים ובשיבוצים עד שימצאו מקבילות לפריטים אלו מאתרים אחרים.

אם הפנינה הוא השם הנפוץ לחומר המיוצר מהחלק הפנימי של הצדף. בפרויקט הסינון מתגלים לעיתים פריטים העשוים מאם הפנינה, לעיתים חומרי הגלם לייצור החפצים ולעיתים מתגלות הצדפות עצמן. האחרונות מייצגות פסולת מזון של נזירים מהתקופה הביזנטית שחבבו סוג מזון זה.

חרוז ושיבוץ מעוטר חריתה עשוים מאם הפנינה.

חרוז ושיבוץ מעוטר חריתה עשוים מאם הפנינה.

שיבוצים מאם הפנינה ניתן למצוא כיום בעיטורי הקירות הפנימיים של כיפת הסלע ובמסגד אל-אקצה ובהתאם נראה כי חלק גדול מהשיבוצים שבידינו הם מהתקופה המוסלמית המוקדמת. עם זאת, השימוש בחומר גלם זה מתחיל בתקופות קדומות יותר ובארץ ישראל נתגלו שיבוצים מאם הפנינה באתרים מתקופת הבית השני. המילה העברית התקנית לאם הפנינה, היא דר, ומרצפות עשויות דר מוזכרות כבר במגילת אסתר כמעטרות את רצפות ארמונו של המלך אחשוורוש.

מבחר שיבוצים מאם הפנינה שנתגלו בסינון

מבחר שיבוצים מאם הפנינה שנתגלו בסינון

במקרא הפנינים נזכרות כחומר יקר כזהב. לא פעם משווים את הסינון הרטוב שאנו מבצעים למלאכת הסינון של חיפוש זהב, ויש אשר תוהים אם מצאנו זהב. אחרים מתקשים להבין מדוע אנו משקיעים כל כך הרבה מאמץ במלאכה זו אשר אין בה גמול חומרי, אבל כמאמר מחבר ספר משלי "יש זהב, ורב פנינים, וכלי יקר שפתי דעת" (משלי כ, 15). כלומר, הדעת – הידע, ובמקום אחר במשלי (ג, 15) מדובר על התורה, היא בעלת ערך רב יותר מהחומרים היקרים ביותר.

איתן ועמיחי, הערך האמיתי של הממצאים שלכם הוא התוספת לידע שאנחנו צוברים אודות המקום החשוב והקדוש ביותר בתולדות עמנו והעולם. שתזכו לגלות כלים יקרים רבים וששפתותיכם בכל עת יוסיפו דעת לעולם.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

השאר תגובה