,

עדכון על אירועי השבוע האחרון

ארועי השבוע האחרון - משאית שופכת אבנים ועפר מהר הבית
  • בעקבות הדו"ח על הרס העתיקות וחידוש פינוי העפר מהר הבית שפרסמנו כאן בבלוג, הסיפור של פינוי העפר זכה לחשיפה נרחבת בעיתונות, כולל ברדיו ובטלוויזיה (נוסיף קישורים בהמשך), אך שאר הנושאים שנזכרו בדו"ח כמעט ולא זכו להד תקשורתי.
  • ביום שני עקבנו אחר אחת המשאיות שיצאה מהר הבית, וגילינו כי היא שפכה את תכולתה באתר שפיכה בלתי חוקי ליד אל-עזריה שליד מעלה אדומים (עוד פרטים מעניינים אודות המעקב נפרסם בהמשך).
  • ביום חמישי פורסמו דיווחים בחדשות כי ראש הממשלה נפגש לאחרונה באופן חשאי בעמאן עם מלך ירדן. לא מן הנמנע כי בפגישה זו נסגרה עסקה כלשהי שכללה גם את פינוי העפר מהר הבית. אם לא כן, קשה להסביר את ההחלטה של ראש הממשלה להתיר את פינוי העפר דווקא בתקופה שהיא לפני הבחירות.
  • העבודות לא התקיימו ביום שלישי, ואילו ביום רביעי בבוקר נמשכו העבודות והגיעה משאית להר הבית, אך זו נשלחה חזרה לשוב על עקבותיה בעקבות משמרת מחאה של ח"כ אריה אלדד ופעילי תנועות למען הר הבית שהפגינו באזור שער השבטים באותה עת. ככל הנראה, הוואקף או המשטרה החליטו להוריד פרופיל ולא להתיר את כניסת המשאית מול עיני המצלמות. מכל מקום, לאחר אותו אירוע ועד עתה (מוצ"ש 30/12/12) לא נמשכו עבודות פינוי העפר בהר הבית. נראה שהפרסומים בתקשורת ואולי גם המעקב אחר המשאיות הרתיע את מקבלי ההחלטות. יתכן שהעבודות נדחו עד לאחר הבחירות, אך יתכן גם שבשבוע הבא יוחלט להמשיך בעבודות חרף המחאה.
  • דווח נוסף שקיבלנו ביום ה' הוא שקטע מסויים מהכותל המזרחי התמוטט. בשלב זה לא ברור מתי הדבר קרה והאם יש קשר לעבודות העפר שהתרחשו השבוע בהר הבית. כזכור, עבודות העפר בהר הבית אינם רק בלתי חוקיות מפני שהם בניגוד לחוק העתיקות, אלא גם בניגוד לחוקי התכנון והבניה ונעשות ללא כל פיקוח הנדסי מצד הרשויות המוסמכות לכך. הקירות בהר הבית הם קירות עתיקים, והיציבות שלהם בנדבכים העליונים רעועה, ולכן יש צורך בהקפדה יתרה בנושא התכנון והפיקוח ההנדסי לפני שמבצעים עבודות עפר במתחם.
  • בנוסף לכל האירועים הללו, קיימנו ביום ה' מסיבת 8 שנים לקיומו של פרוייקט סינון העפר מהר הבית וגם נפרדנו משני עובדים שהיו חלק מעמודי התווך של אתר הסינון בעמק צורים: אוהד טל – מנהל האתר, ורחל נחום – מנהלת המשרד. פרטים נוספים מהמסיבה, תמונות וסרטונים יפורסמו בפוסט נפרד בהמשך.
1 תגובה

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

השאר תגובה